Od poniedziałku 1 kwietnia w życie ma wejść nowelizacja przepisów dotyczącą prac domowych. Od tego momentu, w szkołach podstawowych nie będzie prac domowych w klasach I-III, a w klasach IV-VIII zadania będą nieobowiązkowe i nieoceniane. Zmiany nie obejmą uczniów szkół ponadpodstawowych.
„Pamiętacie Maćka?”. Tusk zaprosił chłopca do KPRM
Do nowelizacji przepisów odniósł się w portalu X premier Donald Tusk. Kolejny raz przypomniał o Maćku z Włocławka, czyli chłopcu, który poruszał tę sprawę na jednym z otwartych spotkań z wyborcami w czasie zeszłorocznej kampanii wyborczej.„Maciek załatwił! Koniec obowiązkowych prac domowych” – napisał Tusk pod filmem, który opublikował.
– Zaraz mam bardzo ważnego gościa. Wiecie dlaczego? Bo od przyszłego tygodnia zmieniają się zasady prac domowych. Pamiętacie Maćka? – mówi na nagraniu premier przed spotkaniem w KPRM. Następnie Tusk pyta swojego młodego gościa, jak wytrzymuje w szkole swoją popularność.
– Wytrzymuję. Nie ma problemu – odpowiada chłopiec. Następnie zza stołu obrad Rady Ministrów mówi: „Zarządzam przerwę od prac domowych na zawsze”.
– Naprawdę bohater. Nie spodziewaliście się? – pyta Tusk opiekunów dziecka. – W ogóle – odpowiadają.
Na koniec nagrania premier wręczył Maćkowi i drugiemu z chłopców na nagraniu koszulki z podpisem Roberta Lewandowskiego.
Koniec z pracami domowymi. Rozporządzenie opublikowane
Rozporządzenie dotyczące likwidacji prac domowych w szkołach podstawowych zostało opublikowane w poniedziałek 25 marca w Dzienniku ustaw. Wejdzie w życie 1 kwietnia.
Zgodnie z rozporządzeniem:
- w klasach I–III szkoły podstawowej nauczyciele nie będą zadawać prac domowych do wykonania przez ucznia w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Wyjątek stanowią prace dotyczące usprawniania motoryki małej, czyli ćwiczeń polegających na rozwijaniu umiejętności ruchowych dłoni.
- w klasach IV-VIII szkoły podstawowej uczniowie nie będą mieli obowiązku wykonywania prac domowych zadawanych w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Wykonanie lub niewykonanie pracy domowej nie będzie oceniane.
Zmiany dotyczą prac pisemnych i praktyczno-technicznych, na poziomie szkół podstawowych.
Nowe przepisy nie oznaczają zniesienia obowiązku uczenia się w domu, tj. nauki czytania w przypadku najmłodszych uczniów, czytania lektur, przyswojenia określonych treści, słówek z języków obcych, czy powtarzania materiału omówionego podczas lekcji itp.
Ponadto rozporządzenie wprowadza – od września br. – rezygnację z wliczania ocen z etyki i religii, czyli dwóch przedmiotów nieobowiązkowych, do średniej ocen rocznych.
Czytaj też:
Likwidacja prac domowych. Polacy ocenili pomysł rząduCzytaj też:
Niespełnione obietnice KO z listy 100 konkretów. Wiemy, której najbardziej Polakom żal. Sondaż dla „Wprost”