Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już w czerwcu. Do urn wyborych ruszą przedstawiciele wszystkich krajów stowarzyszonych w ramach Unii Europejskiej, także Polacy. Głosować będziemy w niedzielę 9 czerwca.
Dlaczego wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne?
W wyborach do Europarlamentu mogą głosować wszystkie osoby, które mają ukończone 18 lat i posiadają czynne prawa wyborcze. To ważne, by oddać swój głos, ponieważ wybrani przez nas posłowie i posłanki będą przez najbliższe pięć lat o polskie interesy w Brukseli. Europosłowie tworzą akty prawne, zatwierdzają budżet Unii Europejskiej, mianują komisarzy, wybierają przewodniczącego Komisji Europejskiej.
W czerwcowych wyborach w Polsce wybierzemy 53 osoby, które będą pracowały w Brukseli. Łącznie wybranych zostanie 720 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego.
Kto może startować do Europarlamentu?
Kandydatem na europosła może zostać osoba, która:
- ma ukończone 21 lat
- jest obywatelem Polski lub obywatelem UE
- ma prawo do wybierania w tych wyborach;
- nie jest pozbawiona praw publicznych i wyborczych
- od przynajmniej pięciu lat mieszka w Polsce lub na terenie kraju znajdującego się w Unii Europejskiej
Ile zarabia europoseł?
Posada w Europarlamencie to nie lada gratka. Miesięczne podstawowe wynagrodzenie posła do Parlamentu Europejskiego wynosi 10 075,42 euro brutto przed opodatkowaniem. To ponad 40 tysięcy złotych. Dla porównania polski poseł otrzymuje wynagrodzenie w kwocie 9892,30 zł brutto.
Czytaj też:
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będziemy głosować?Czytaj też:
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jakie są frakcje polityczne w PE?