Władysław Kosiniak-Kamysz w piątek 26 kwietnia oznajmił, że listy kandydatów PSL na wybory do europarlamentu są niemal gotowe. – Kształt list, podział okręgów, jest już dokonany. Na listach znajduje się 97 proc. nazwisk. Jeszcze ostatnie zmiany, po dzisiejszej dyskusji chcieliśmy jeszcze wzmocnić te listy, w niektórych okręgach się to udało – mówił.
Kosiniak-Kamysz o listach PSL do PE
Lider ugrupowania nie podawał jednak nazwisk. Zdradził jedynie, że o ponowny wybór powalczy europoseł Adam Jarubas. Potwierdził też doniesienia na temat ministra rozwoju Krzysztofa Hetmana. Uzyskał historyczny wynik dla PSL-u, jak najbardziej jest naszym liderem i jesteśmy z tego dumni, że jest w europarlamencie i się tam sprawdza – mówił o Jarubasie.
– Jeszcze wiele nazwisk godnych mógłbym wymienić w Polskim Stronnictwie Ludowym, mamy dość szeroką ławkę. To jest normalne, że zmiany następują, tej decyzji jeszcze nie podjęliśmy – tłumaczył. Dodawał, że wspierać listę będą wiceministrowie, natomiast kolejnych ministrów do Parlamentu Europejskiego wysyłać nie zamierza. – Z 10 miejsc na liście, u nas może być jeden mandat i to pewnie nie we wszystkich okręgach. Wiele osób po prostu startuje, żeby budować siłę formacji – wyjaśniał.
Na przedstawienie gotowych list komitety wyborcze mają czas do 2 maja. PSL wspólnie z Trzecią Drogą zamierzają ogłosić nazwiska kandydatów w poniedziałek 29 kwietnia. – Uważam, że każdy dwucyfrowy wynik będzie bardzo dużym sukcesem, bo to są z tych trzech dla nas najtrudniejsze. Bardzo ciężko jest zmotywować wyborców, dlatego staramy się wystawić bardzo silnych kandydatów – podkreślał wicepremier Kosiniak-Kamysz.
Kto może startować do Europarlamentu?
Kandydatem na europosła może zostać osoba, która:
- ma ukończone 21 lat
- jest obywatelem Polski lub obywatelem UE
- ma prawo do wybierania w tych wyborach;
- nie jest pozbawiona praw publicznych i wyborczych
- od przynajmniej pięciu lat mieszka w Polsce lub na terenie kraju znajdującego się w Unii Europejskiej
Ile zarabia europoseł?
Posada w Europarlamencie to nie lada gratka. Miesięczne podstawowe wynagrodzenie posła do Parlamentu Europejskiego wynosi 10 075,42 euro brutto przed opodatkowaniem. To ponad 40 tysięcy złotych. Dla porównania polski poseł otrzymuje wynagrodzenie w kwocie 9892,30 zł brutto.
Czytaj też:
Niespodzianki na listach Lewicy. To oni powalczą w wyborach do PECzytaj też:
Falstart polityka Konfederacji. Miasto musiało zdejmować ponad 100 plakatów wyborczych