Oświadczenie wyemitowano w godzinach wieczornych w niedzielę, 28 lipca, tuż po głównym wydaniu programu informacyjnego „19:30”. Komunikat wyświetlono i odczytano. Przeproszono w nim za różne działania nadawcy publicznego z ostatnich lat, które podzielono na cztery punkty.
Telewizja Polska przeprasza premiera
"Telewizja Polska S.A. w likwidacji (…) przeprasza za wielokrotne przedstawienie w latach 2021-2023 w audycji "Wiadomości" wizerunku Pana Donalda Tuska w czerwonej poświacie z celownikiem nakierowanym na klatkę piersiową" – przekazano. Przeproszono też za "wielokrotne publikowanie w sposób wyrwany z kontekstu fragmentu przemówienia Pana Donalda Tuska, w którym padają słowa "fur Deutschland" (dla Niemiec).
Kolejny punkt poświęcono wielokrotnemu wyemitowaniu w 2022 roku "filmu insynuującego popieranie przez Pana Donalda Tuska polityki Władimira Putina w kontekście toczącej się wojny w Ukrainie". TVP przeprosiła premiera również za opublikowane w wydaniu "Wiadomości" z dnia 19 października i 20 października 2022 roku nieprawdziwe sugestie przyjęcia przez Pana Donalda Tuska korzyści majątkowej od Rosjan w wysokości 600 tys. euro".
Donald Tusk pozwał TVP. Finał postępowania
Na końcu zaznaczono, że publikacja oświadczenia ma związek z wytoczonymi przez Tuska dwa lata temu postępowaniami sądowymi. Jeden z pozwów trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie w grudniu 2022 roku i dotyczył ochrony dóbr osobistych. Dołączono do niego 28 zrzutów ekranu z 28 głównych wydań programu informacyjnego telewizji publicznej.
Pozew uzupełniono też o opinię prof. dr hab. Magdaleny Matei, która stwierdziła, że sposób prezentowania wizerunku Tuska „może wręcz zachęcać do fizycznych ataków”. Tusk w tym samym czasie otrzymał ochronę Służby Ochrony Państwa.
Czytaj też:
Czarne chmury nad TVP. To może być początek kolejnej wielkiej aferyCzytaj też:
Patryk Jaki rozmawiał z dziennikarką TVP Info. Warto zobaczyć, co robią politycy Suwerennej Polski