Wybory parlamentarne odbędą się jesienią tego roku. Choć do ogłoszenia terminu głosowania i formalnego rozpoczęcia kampanii wyborczej zostało jeszcze kilka miesięcy, partie już od dłuższego czasu działają w trybie kampanijnym. Zjednoczona Prawica wygrała już dwukrotnie z rzędu i rządzi samodzielnie od 2015 r. Teraz partia Jarosława Kaczyńskiego zamierza walczyć o powtórzenie tego sukcesu. Ostatnie badania wskazują, że wciąż cieszy się najwyższym poparciem spośród ugrupowań zasiadających w Sejmie, jednak może nie uzyskać samodzielnej większości i stracić władzę.
Sejm pracuje nad zmianami w kodeksie wyborczym
PiS forsuje też zmiany w kodeksie wyborczym. W Sejmie trwają prace nad nowelizacją przepisów. Według autorów zmiany te mają „zwiększyć frekwencję w wyborach” oraz „transparentność i przejrzystość całego procesu wyborczego”. Projekt zakłada między innymi zwiększenie liczby małych okręgów wyborczych, bezpłatny transport do lokali w gminach, gdzie nie ma transportu publicznego, czy zmiany dotyczące funkcjonowania komisji wyborczych. Opozycja wskazuje, że na tych rozwiązaniach zyska przede wszystkim PiS.
Wybory mogą zostać sfałszowane? Sondaż
United Surveys na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” zapytało respondentów, czy „obawiają się, że wybory parlamentarne, które mają odbyć się jesienią, mogą zostać sfałszowanie”. Takiej sytuacji zdecydowanie obawia się 28 proc. uczestników badania, a na odpowiedź „raczej tak” wskazało 19,3 proc. pytanych.
31,4 proc. respondentów jest zdania, że do do sfałszowania wyborów raczej nie dojdzie, a 16,9 proc. ma przekonanie, że „zdecydowanie” tak się nie stanie. 4,4 proc. ankietowanych nie wie, czy wybory będą uczciwe.
Sondaż został przeprowadzony przez United Surveys w dniach 5-7 stycznia 2023 roku na grupie 1000 osób metodą mix-mode CATI&CAWI.
Czytaj też:
„Niedyskrecje parlamentarne”. Zawiść w PiS. Ślepe uliczki opozycjiCzytaj też:
Młodzi, zdolni, (nie)uwikłani. Sojuszu PSL i Polski 2050 coraz bliżej. Co jeszcze stoi na przeszkodzie?