Finisz 73. posiedzenia Sejmu kadencji 2019-23 nie był spokojny. Trzeci dzień, 9 marca, w zupełności zdominowały wydarzenia związane z uchwałą dotyczącą Jana Pawła II. Na wniosek klubu PiS (swój projekt uchwały zgłosiło też PSL), przegłosowano w Sejmie dokument stwierdzający, że posłanki i posłowie stoją murem za świętym i to wydarzenie całkowicie pochłonęło uwagę opinii publicznej.
Tego samego dnia izba niższa Parlamentu dokonała jednak zmiany, która dla przeciętnego Polaka może mieć o wiele dalej idące skutki.
Głosami, prawie całego, klubu PiS, Kukiz’15 i Konfederacji zaakceptowano zmianę ustawy o referendum lokalnym. Pod dokumentem nie ma jeszcze podpisu prezydenta Andrzeja Dudy, ale nasi rozmówcy twierdzą, że to tylko formalność i Pałac Prezydencki nie będzie sprzeciwiał się proobywatelskiej zmianie.
Jednocześnie, znów przy nikłym zainteresowaniu opinii publicznej, dobiegają końca prace nad kolejną ważną zmianą systemową, a głosowanie w tej sprawie może się odbyć już na najbliższym, kwietniowym posiedzeniu Sejmu. W tle ważą się losy przyszłej wyborczej koalicji PiS z Kukiz’15.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.