W środę o 12:00 rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Na początku posłowie zajmą się Sprawozdaniem Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o referendum ogólnokrajowym, czyli wetem izby wyższej w sprawie jego organizacji w dniu wyborów parlamentarnych, 15 października.
Referendum ogólnokrajowe. Ujednolicenie godzin głosowań
Pod koniec lipca Senat odrzucił nowelizację ustawy o referendum ogólnokrajowym. Projekt posłów Prawa i Sprawiedliwości ma umożliwić przeprowadzenie referendum w dniu wyborów parlamentarnych, prezydenckich lub do Parlamentu Europejskiego. Politycy PiS przekonywali, że zmiany są techniczne. Chodzi m.in. o to, że referendum przeprowadza się od godz. 6 do 22, a wybory od 7 do 21. Nowelizacja miała ujednolicać godziny do tych obowiązujących w wyborach.
W czwartek Sejm rozpatrzy wniosek „o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa”. W tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki skierował wniosek w tej sprawie do marszałek Sejmu marszałek Witek.
W poniedziałek rząd przyjął pełne brzmienie wszystkich pytań referendalnych. Polacy mają odpowiedzieć na cztery pytania:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Referendum będzie wiążące przy odpowiedniej frekwencji.
Czytaj też:
Szef MON o czwartym pytaniu referendalnym. „Gdyby Donald Tusk objął władzę…”Czytaj też:
Referendum w dniu wyborów. Beata Szydło ujawniła drugie pytanie