Do wyborów parlamentarnych został zaledwie ok. miesiąc. Posłów i senatorów będziemy wybierać w niedzielę 15 października. Wyborom będzie towarzyszyć złożone z czterech pytań referendum.
Witek: Każdy prowadzi tę kampanię
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że nie planuje zwołania posiedzenia we wrześniu. W praktyce oznacza to, że zorganizowane pod koniec sierpnia posiedzenie było ostatnim dniem obrad Sejmu IX kadencji.
Warto jednak zaznaczyć, że marszałek ma prawo w każdej chwili zwołać nadzwyczajne posiedzenie.
- Jeżeli chodzi o wrzesień, nie będzie posiedzenia. To jest naprawdę sam szczyt kampanii, więc trudno byłoby zebrać parlamentarzystów, bo każdy prowadzi tę kampanię. Natomiast jeśli chodzi o te ustawy, tam jest projekt obywatelski, on nie ulega dyskontynuacji (...), nic się złego z tą ustawą się nie stanie, ona na pewno w z powrotem wróci – skomentowała dla PAP marszałek Sejmu.
Na czym polega zasada dyskontynuacji?
Wspomniana przez Witek zasada dyskontynuacji polega na tym, że Sejm nowej kadencji nie podejmuje pracy na projektami ustaw, które zostały zgłoszone w poprzedniej kadencji.
Nie ma znaczenia, na jakim etapie procedowania znajdowały się wspomniane projekty. Projekty ustaw z inicjatywy obywatelskiej stanowią w praktyce jedyny wyjątek od zasady dyskontynuacji.
Dziennik „Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że „do kosza” trafi m.in. projekt nowelizacji prawa budowlanego i stawiania budynków powyżej 70 m kw bez pozwolenia na budowę.
Czytaj też:
Niespodzianka w najnowszym sondażu. Na Konfederację wskazało 2 proc. badanychCzytaj też:
Po 20 latach podatek Belki zniknie? „Najwyższy czas"