Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Od tygodni trwa kampania wyborcza, w czasie której partie walczą o głosy Polaków. Chęć na pozostanie u władzy i trzecią kadencję ma Prawo i Sprawiedliwość. Co partia Jarosława Kaczyńskiego ma do zaoferowania wyborcom?
Wybory 2023. Program PiS – najważniejsze postulaty
PiS przedstawiło najważniejsze elementy swojego programu wyborczego w formie ośmiu „konkretów”, które zostały zaprezentowane podczas konwencji programowej w Końskich. Wśród nich znalazła się zapowiedź wprowadzenia emerytur stażowych dla kobiet po przepracowaniu 38 lat i dla mężczyzn po przepracowaniu 43 lat, oraz podwyższenie świadczenia wychowawczego „500 plus” do 800 złotych miesięcznie na każde dziecko. Ma ona zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.
PiS obiecuje również darmowe leki dla seniorów, którzy ukończyli 65 lat, oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, a także darmowe autostrady, zarówno publiczne jak i prywatne. Kolejne „konkrety” PiS to program „Lokalna półka”, czyli wprowadzenie obowiązku dla marketów, aby w swojej ofercie miały minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców, a także program „Dobry posiłek”, czyli poprawa jakości posiłków w szpitalach.
Ponadto partia rządząca obiecuje „Bon szkolny Poznaj Polskę”, czyli dofinansowanie do jednodniowych i dwudniowych wycieczek szkolnych dla każdego ucznia „do ważnych w Polsce miejsc”. Listę ośmiu „konkretów” zamyka program „Przyjazne osiedle”, zakładający rewitalizację i modernizację osiedli mieszkaniowych składających się z bloków z tzw. wielkiej płyty, czyli między innymi dobudowę wind do budynków i budowę parkingów.
„14 kluczowych obszarów”. Co obiecuje PiS?
Rozwinięcie obietnic i szereg innych znajduje się w liczącym 300 stron programie wyborczym zatytułowanym „Bezpieczna przyszłość Polaków”. W dokumencie wyszczególniono „z 14 kluczowych dla Rzeczypospolitej obszarów, które będą przestrzenią ciężkiej pracy, ogromnego wysiłku w okresie nadchodzących dwóch kadencji, a także w późniejszych latach”.
Są to: „ustrój, bezpieczeństwo, wymiar sprawiedliwości i prawa obywatelskie, reforma instytucjonalna Unii Europejskiej, bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin i godna praca, mieszkalnictwo, zdrowie, profilaktyka i aktywność fizyczna, oświata i zasoby intelektualne młodego pokolenia, kultura, cyfryzacja, rozwój infrastrukturalny, woda, rolnictwo oraz energetyka i górnictwo”.
Jak czytamy, „wspólnym mianownikiem tych obszarów jest stanie na straży niepodległości Ojczyzny. Wszystkie omówione w Programie dziedziny funkcjonowania i rozwoju państwa polskiego są w istocie tejże niepodległości filarami”. W dokumencie „Bezpieczna przyszłość Polaków” wymieniono także „wartości i zasady”, na których opiera się program, czyli „wartość ludzkiego życia, wolność, solidarność, równość, sprawiedliwość, rodzina, naród, bezpieczeństwo i państwo”.
Czytaj też:
Wybory 2023. Kto może głosować? Ile trzeba mieć lat, by wziąć udział w wyborach?Czytaj też:
Wybory 2023. Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania?