„Stawką są stabilne rządy”. – Ktoś, kto pełni tak ważne funkcje jak szef sztabu generalnego, musi sobie zdawać sprawę z konsekwencji społecznych swoich działań – ocenia w rozmowie z Joanną Miziołek Piotr Müller rzecznik prasowy rządu.
„Żadnego błędu nie popełniliśmy”. – Nie wykluczam, że jedną z przesłanek złożenia dymisji przez generałów była gra tajnymi dokumentami – zastanawia się w wywiadzie Elizy Olczyk poseł Tomasz Siemoniak, były szef MON.
Co jeszcze w nowym „Wprost”
„Dymisja bez precedensu”. Dwóch najważniejszych żołnierzy polskiej armii zgłosiło Prezydentowi swoje dymisje. Fakt ten, niezależnie od ich motywów jest bezprecedensowy w historii Polski – ostrzega gen. Waldemar Skrzypczak.
„W polityce brakuje prawdy”. – To przypomina mi czasy stalinowskie, szczucie na Holland kojarzy się ze słynnym atakiem Gomułki na pisarza Pawła Jasienicę w 1968 roku – mówi Agnieszce Szczepańskiej reżyser Jan Kidawa-Błoński.
„Polska zyskuje na znaczeniu”. – Polska wysłała wojskowe samoloty do Izraela, bo „tak postępuje poważne i odpowiedzialne za swoich obywateli państwo” – zapewnia w wywiadzie Marcina Makowskiego Radosław Fogiel z PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.
„Mamy swoje wady, ale gwarantujemy stabilność”. – Jeżeli wygramy, podtrzymamy weto na nowy kredyt europejski i w końcu Unia pogodzi się z tym, że pieniądze z KPO będzie musiała przekazać – twierdzi w rozmowie z Marcinem Makowskim europoseł Suwerennej Polski Patryk Jaki.
„Kłopot z dobrą szkołą”. – Polska szkoła nie potrzebuje wielkich strukturalnych reform, żeby przejść od modelu pruskiego do fińskiego – przekonuje dr Sylwia Łukasik-Gębska, badaczka systemu oświaty, w wywiadzie Przemysława Bociągi.
„Trzymają łapy na wszystkim”. – Wydaje mi się, że rozważanie zagłosowania na Konfederację wiążę się z jakąś niewiarą w siebie, z poczuciem niższości – mówi Katarzynie Burzyńskiej-Sychowicz Zofia Zborowska-Wrona, aktorka.
„Los nam lubi dać i zabrać”. O kulisach pracy przy jednej z najgłośniejszych produkcji TVP opowiada Wiktorowi Krajewskiemu Joanna Naturalny, bohaterka „Ballady o lekkim zabarwieniu erotycznym”.
„Najpopularniejsza wymówka od seksu”. Z czym się to nam kojarzy? Od dawna stosowana przez kobiety strategia wymigania się od seksu. O tyle skuteczna, że nie do sprawdzenia. A może rzeczywiście boli? Temat zgłębia prof. Zbigniew Lew-Starowicz.
„Dzieło sztuki w wyobraźni”. Sztuka swoje kosztuje. Ale także noszona przez gwiazdy odzież, niepozorne karty ze sportowcami czy przyklejony taśmą izolacyjną banan kosztują setki tysięcy dolarów. Michał Banasiakrobi przegląd zakupów bogatych kolekcjonerów.
„Sztuczna inteligencja w kampaniach wyborczych”. Generatywna sztuczna inteligencja pod postacią ChatGPT czy Midjourney stała się dostępne dla szerokiej publiczności, otwierając nowe możliwości tworzenia treści, ale również wprowadzając zamieszanie – ostrzega prof. Aleksandra Przegalińska.
„Nadchodzi kolejna fala migrantów”. Coraz więcej polityków sięga po coraz ostrzejszy język, opisując falę nielegalnej migracji docierającą do Europy. To zapowiedź zmiany politycznego kursu na kontynencie – analizuje Agaton Koziński.
„Jedno jest pewne: chwiejny rząd”. Wybory parlamentarne pokazały, że Słowacy chcą zmiany kierunku, w jakim zmierza państwo. Zwyciężyła partia, której jednym z haseł było: „Ani jednego naboju więcej dla Ukrainy” – pisze Miłosz Szymański.
„Izraelskie systemy antyrakietowe”. Nowa faza walk pomiędzy Siłami Obronnymi Izraela oraz terrorystami z Hamasu wywołała zainteresowania naszej opinii publicznej izraelskim systemem obrony rakietowej. O Żelaznej Kopule i innych systemach pisze Łukasz Pacholski.
„Mrożek – człowiek osobny”. Sławomir Mrożek zmarł dziesięć lat temu – pisarz, którego znają (przynajmniej ze słyszenia) wszyscy. Uchodził za satyryka, a był mędrcem. Właśnie ukazała się jego pierwsza biografia. Poleca Leszek Bugajski.
Czytaj też:
Wszystkie szaleństwa najważniejszej kampanii od 1989 roku. „Ogrom bzdur, półprawd i kłamstw”Czytaj też:
Wyjaśniamy, dlaczego doszło do „Pandora Gate”. „Kategoria wstydu zostaje amputowana z umysłu człowieka”
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.