Pewny reelekcji może być Zbigniew Ziobro. Szef Suwerennej Polski i lider rzeszowskiej listy PiS zdobył 74 592 głosy (dane ze 100 proc. komisji). Czwarty wynik w tym samym regionie uzyskał jeden z zastępców ministra sprawiedliwości – Marcin Warchoł, na którego zagłosowało 26 750 osób.
Piątą pozycję na liście PiS w Toruniu uzyskał Mariusz Kałużny, który w bezpośredniej rywalizacji o mandat pokonał Zbigniewa Girzyńskiego. otrzymał 19 072 głosy.
Wybory 2023. Ci posłowie Suwerennej Polski dostaną mandaty
Po przeliczeniu 100 proc. głosów w okręgu rybnickim okazuje się, że 32 427 głosów zgromadził Michał Woś. Pewni reelekcji mogą być także Michał Wójcik – trójka na liście PiS w Katowicach – z wynikiem 8009 głosów (dane z 96,96 proc. komisji) oraz Jan Kanthak. Na liście PiS w Lublinie zajął czwarte miejsce za Przemysławem Czarnkiem, Arturem Soboniem i Michałem Moskalem.
Szóste miejsce na liście PiS w województwie świętokrzyskim zajął Mariusz Gosek. Polityk uzyskał 5217 głosów (wyniki z 99,58 proc. obwodów). Dobre trzecie miejsce uzyskał Marcin Romanowski, który startował z okręgu chełmskiego. Po przeliczeniu danych z 78,26 proc. obwodów głosowania okazuje się, że zgromadził 13 115 głosów.
Niemal pewny reelekcji może być Jacek Ozdoba. Wiceminister klimatu zajmuje obecnie 4. miejsce na liście PiS w Płocku. Zachowuje minimalną przewagę nad posłankami Anną Cicholską i Wiolettą Kulpą. Poselskie mandaty niemal z pewnością trafią także do Piotra Uruskiego, Marii Kurowskiej, Edwada Siarki oraz Norberta Kaczmarczyka.
Szansę na dostanie się do Sejmu ma Dariusz Matecki. Polityk ze Szczecina ma 4. wynik na liście PiS w okręgu 41. Po przeliczeniu 90,67 proc. głosów okazuje się, że przekonał do siebie 13 622 głosujących.
Wybory 2023. Janusz Kowalski drżał o mandat
Przez cały poniedziałek swojej politycznej przyszłości nie mógł być pewien Janusz Kowalski. Chociaż spływające przez cały dzień wyniki wskazywały, że obecnego wiceministra rolnictwa zabraknie w Sejmie, okazuje się, że polityk ponownie zasiądzie w poselskich ławach. Po przeliczeniu 100 proc. głosów okazuje się, że Janusz Kowalski uzyskał 14 593 głosy i zdobył poselski mandat.
Na razie nie wiadomo ile mandatów uzyska w Warszawie Prawo i Sprawiedliwość. Po podliczeniu danych z 69,98 proc. komisji obwodowych okazuje się, że czwarte miejsce zajmuje Sebastian Kaleta z wynikiem 19 928 głosów. Zagrożone są także mandaty Piotra Woźniaka (3. miejsce na liście PiS w Sieradzu) oraz Dariusza Olszewskiego (8. miejsce w okręgu Warszawa II, czyli tzw. obwarzanku).
Z 5. miejsca na tarnowskiej liście PiS startował Piotr Sak. Po przeliczeniu głosów z 98,38 proc. obwodów okazuje się, że polityk zajmuje 6. miejsce i nie zostanie ponownie posłem.
Fatalny wynik odnotował Robert Bąkiewicz. Kandydat zgłoszony przez Suwerenną Polskę. Na byłego szefa stowarzyszenia Marsz Niepodległości zagłosowały 4354 osoby.
Czytaj też:
Zaskakujący wynik w bastionie PiS-u. Zbigniew Ziobro nie przyciągnął wyborcówCzytaj też:
Pakt Senacki nie zawiódł. Izba wyższa w rękach opozycji