Magdalena Sroka została prezeską Porozumienia, czyli partii założonej przez Jarosława Gowina, w grudniu ubiegłego roku. W kolejnych miesiącach ugrupowanie zawiązało sojusz z Agrounią. Oba środowiska miały wspólnie wystartować w wyborach parlamentarnych, ale współpraca zakończyła się, zanim jeszcze na dobre się rozpoczęła.
W lipcu posłowie Porozumienia dołączyli do klubu parlamentarnego Koalicji Polskiej i to z jej list wystartowali w wyborach. Sroka kandydowała z trzeciego miejsca w Gdańsku i wywalczyła mandat, uzyskując 18 348 głosów.
Magdalena Sroka odeszła z Porozumienia
Jednak jak informuje Wirtualna Polska polityczka jeszcze przed wyborami ustąpiła z funkcji prezesa Porozumienia i z członkostwa w partii. Razem z nią odeszli Iwona Michałek i Stanisław Bukowiec, którzy również kandydowali z list Trzeciej Drogi, ale nie dostali się do Sejmu. Tym samym Porozumienie nie ma już swojego reprezentanta przy Wiejskiej.
Z informacji portalu wynika, że politycy uznali, że szyld Porozumienia, które przez kilka lat współtworzyło rząd z PiS, jest dziś dla nich zbyt dużym obciążeniem. Sroka ma być w nowej kadencji Sejmu posłanką bezpartyjną, ale zasiadającą w klubie PSL.
Partią kieruje bohater memów
Co dalej z Porozumieniem? Zgodnie ze statutem partią kieruje teraz jej wiceprezes Stanisław Derehajło, były wieloletni wójt gminy Boćki i były wicemarszałek województwa podlaskiego, który dał się poznać opinii publicznej jako bohater memów pod hasłem „Panie Areczku”.
W latach 2017–2021 Derehajło był był sekretarzem generalnym Porozumienia, a wiceprezesem został w 2021 r. Co ciekawe, w niedzielnych wyborach wystartował do Sejmu z piątego miejsca na liście Konfederacji w okręgu białostockim.
Z informacji Wirtualnej Polski wynika, ze Derehajło zamierza dalej działać pod szyldem byłej partii Gowina.
Czytaj też:
Ważne oświadczenie liderów PO, Trzeciej Drogi i Lewicy. Wygłoszą je przed wizytą u prezydentaCzytaj też:
PiS szykuje pułapki. Oto najbardziej prawdopodobny scenariusz polityczny po wyborach