W niedzielę 15 października Polacy pospieszą do urn wyborczych, by wybrać nowych przedstawicieli do Sejmu i Senatu oraz oddać głos w referendum. Do udziału w wyborach uprawnionych jest ponad 29 milionów Polaków w kraju.
Kto może głosować w wyborach?
Głos w wyborach może oddać każdy kto:
- ma ukończony 18. rok życia (najpóźniej w dniu wyborów)
- nie zostało odebrane mu prawo wyborcze prawomocnym wyrokiem sądu
- nie został ubezwłasnowolniony
Jak zagłosować w wyborach?
Aby oddać głos w wyborach, należy zgłosić się do komisji w swoim okręgu zamieszkania. Komisje przydzielane są adresami stałego zameldowania i najczęściej znajdują się w szkołach podstawowych lub w przedszkolach.
Jeśli w czasie wyborów wyjątkowo przebywamy na terenie innej gminy i chcielibyśmy zmienić miejsce głosowania, możemy to zrobić po złożeniu odpowiedniego wniosku. Wniosek można złożyć online, przez profil zaufany nie później niż 3 dni przed terminem wyborów.
Jak oddać ważny głos?
Aby oddać głos w wyborach, należy zgłosić się do komisji wyborczej i okazać dowód tożsamości. W tym roku po raz pierwszy nie musi to być dowód plastikowy, ale eDowód w aplikacji mObywatel.
Jeśli okaże się, że jesteśmy wpisani na listę wyborców, otrzymamy od przedstawiciela komisji dwie jednostronicowe karty do głosowania: jedną w wyborach do Sejmu, drugą do Senatu. Komisja wyborcza wyda także kartę referendalną. Głosowanie w referendum nie jest obowiązkowe.
W wyborach do Sejmu głosować możesz tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak „x” (co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy.
W przypadku referendum głos jest ważny, gdy postawimy znak X przy odpowiedzi na dane pytanie w jednej z kratek. Odpowiedź może brzmieć tak lub nie.
Gdzie wrzucić karty wyborcze?
Wszystkie karty wyborcze należy wrzucić do urny wyborczej w lokalu wyborczym.
Kiedy głos jest nieważny?
Głos może zostać uznany za nieważny, jeśli:
- oddamy głos na więcej niż jedną listę, czyli postawimy znak „x” w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście,
- nie oddamy głosu na którąkolwiek z list, czyli nie postawimy znaku „x” w żadnej kratce,
- postawimy znak inny niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki.
Nieważne są karty do głosowania inne niż urzędowo ustalone lub nieopatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.
Czytaj też:
Referendum 2023. Co zrobić z kartą referendalną i czy trzeba ją wypełnić?Czytaj też:
Wybory 2023. PiS nie ma się o co martwić? Najnowszy sondaż