15 października 2023 roku to data, która przejdzie do historii. Nie tylko ze względu na wybory parlamentarne, ale na zaskakująco wysoką frekwencję wyborczą, jakiej jeszcze nie odnotowano w historii III RP. Nastroje wyborcze jeszcze nie opadły – przed nami jesień pełna emocji, w czasie której będziemy obserwowali tworzenie nowego rządu.
Rada Ministrów, na czele której stanie nowy premier, powinna powstać maksymalnie w ciągu 2 miesięcy, do połowy grudnia. W tej chwili wydaje się, że największe realne szanse na zostanie premierem ma Donald Tusk, ale nie wiadomo, jak zachowa się Prawo i Sprawiedliwość, które zgodnie z przepisami zawartymi w Konstytucji RP jako partia, która zdobyła najwięcej głosów w wyborach, ma prawo wystawić swojego kandydata.
Kto wygrał wybory?
Według danych, które przekazała Państwowa Komisja Wyborcza o godz. 10 w poniedziałek 16 października, frekwencja wyborcza z 28,56 proc. komisji wyniosła 71,99 proc. Z badania late poll wynika, że wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 36,6 procent. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, która uzyskała wynik 31 procent. Czarnym koniem wyborów parlamentarnych okazała się Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL), która uzyskała 13,5 procent głosów. Warto jednak podkreślić, że wciąż trwa zliczanie głosów, a na oficjalne wyniki PKW musimy jeszcze poczekać.
Kiedy kolejne wybory?
Nie będzie nam dane zbyt długo odetchnąć od wyborczych emocji. Już w 2024 roku ponownie pójdziemy do urn wyborczych – i to dwukrotnie.
Wybory samorządowe w 2024 roku
Na wiosnę weźmiemy udział w wyborach samorządowych, wybierając przedstawicieli do gmin, powiatów i województw. I to wczesną wiosną – zgodnie z przyjętymi postanowieniami ustawy epizodycznej wybory samorządowe odbędą się 7, 14 lub 21 kwietnia 2024 roku.
Ustawę epizodyczną wprowadzono, by oddzielić wybory samorządowe od wyborów parlamentarnych. Po nowelizacji Ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, kadencja organów jednostek samorządu terytorialnego została wydłużona z 4 do 5 lat. To oznaczałoby, że wybory samorządowe powinny odbyć się jesienią 2023 roku, razem z wyborami parlamentarnymi. Aby uniknąć tej sytuacji, wprowadzono ustawę epizodyczną, która zdecydowała o wyjątkowym wydłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego
Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku
Przed wakacjami 2024 roku ponownie ruszymy do urn wyborczych. Jak zdecydowała Rada Unii Europejskiej, we wszystkich państwach członkowskich UE pomiędzy 6 a 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. 52 posłów do PE wybierzemy w 13 okręgach wyborczych.
Czytaj też:
Wyniki wyborów 2023. Najnowsze dane PKWCzytaj też:
Manfred Weber skomentował wybory w Polsce: Wielkie gratulacje dla naszego przyjaciela