Opozycja wciąż nie zdecydowała, czy zjednoczy się z myślą o wspólnym starcie w wyborach parlamentarnych i stworzy jedną listę. Przedstawiciele różnych ugrupowań deklarują, że droga do takiego rozwiązania wciąż pozostaje otwarta, ale jednocześnie zauważalne są pewne rozbieżności. Głośnym echem odbiło się głosowanie ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, w czasie którego opozycja nie prezentowała jednolitego stanowiska.
Opozycja zbuduje wspólny rząd? Najnowszy sondaż
W sondażu, który został przeprowadzony przez SW Research dla rp.pl, respondentów zapytano, czy ich zdaniem Koalicja Obywatelska, Polska 2050, Nowa Lewica i Polskie Stronnictwo Ludowe będą w stanie porozumieć się, aby po wyborach stworzyć wspólny rząd. 30,5 proc. respondentów uważa, że taki scenariusz jest możliwy. 41,5 proc. badanych jest przeciwnego zdania. Aż 28 proc. ankietowanych nie umie jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie.
– Mężczyźni (46 proc.) częściej niż kobiety (38 proc.) sądzą, że po nadchodzących wyborach parlamentarnych KO, Polska 2050, Nowa Lewica i PSL nie utworzą wspólnego rządu. Tę samą opinię ma co druga osoba (48 proc.) w wieku między 25. a 34. rokiem życia oraz taki sam odsetek badanych mieszkających w miastach liczących między 20 a 99 tys. mieszkańców – przekazała Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.
– Niemal jeden na dwóch respondentów (46 proc.) z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz taka sama część osób z dochodem poniżej 2000 zł netto jest zdania, że KO, Polska 2050, Nowa Lewica i PSL nie będą w stanie porozumieć się w sprawie utworzenia wspólnego rządu po wyborach – dodała.
Portal rp.pl przekazał także informacje o metodologii przeprowadzania opisywanego badania. Sondaż został zrealizowany wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 17-18 stycznia. Uwzględniono odpowiedzi 800 internautów powyżej 18. roku życia. „Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne” – czytamy.
Czytaj też:
Nowy sondaż nie spodoba się Tuskowi. Niemal połowa Polaków jest tego zdaniaCzytaj też:
Sprawdzono poziom zaufania do Putina wśród Rosjan. Wyniki sondażu szokują