Opozycja wciąż nie podjęła wiążącej decyzji ws. startu w jesiennych wyborach parlamentarnych. Donald Tusk namawia partie opozycyjne na jedną listę. Sondaże dają 50,62 proc. poparcia, jeśli KO, Lewica, PSL i Polska 2050 wystartują wspólnie. Instytut Badań Pollster sprawdził dla „Super Expressu”, o tym pomyśle sądzą wyborcy poszczególnych partii. Sondaż przeprowadzono w dniach 28–29 stycznia na próbie 1088 dorosłych Polaków.
Zjednoczenie opozycji podoba się wyborcom PO
Sympatycy PO opowiadają się za jedną listą z każdą z partii opozycyjnych. 48 proc. badanych wybrało Lewicę, 45 proc. Polskę 2050, a 41 proc. PSL. Jedynie co siódmy wyborca Platformy Obywatelskiej stwierdził, że ugrupowanie, na którego czele stoi Tusk, w wyborach powinno startować samodzielnie. Na wariant wspólnego startu z KO wstawia 35 proc. wyborców Lewicy. Pozostałe partie nie budzą już takiej sympatii jak osoby głosujących na PO.
31 proc. osób deklarujących poparcie dla Polskiego Stronnictwa Ludowego widziałoby wspólny start z Polską 2050. 26 proc. ankietowanych widziałoby pójście do wyborów razem KO. 32 proc. respondentów chce jednak iść osobno. Wyborcy ugrupowania Szymona Hołowni wyżej stawiają z kolei Koalicję Obywatelską (30 proc.) niż z PSL (22 proc.). Sympatii nie budzi Lewica. 31 proc. badanych postawiło na samodzielny start.
Sympatycy innych partii nie są entuzjastycznie nastawieni ws. jednej listy. „Sondaże potwierdzają”
– Sondaże potwierdzają, że trzy partie mają poważny dylemat, bo niezależnie od tego, z kim by się połączyły, odpłynie od nich część elektoratu. W rezultacie zyska partia, która wystartuje sama – skomentował prof. Jarosław Flis. Zdaniem socjologa z UJ wyniki „nie układają się w żaden wzór”. – Mamy taki „miłosny kwadrat”, że niejedna komedia romantyczna by się z tego udała – ocenił politolog.
Czytaj też:
Trzaskowski czy Tusk? Sondaż pokazuje dylemat sympatyków opozycjiCzytaj też:
Nowy sondaż nie spodoba się Tuskowi. Niemal połowa Polaków jest tego zdania