Liderem najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie portalu DoRzeczy.pl pozostaje Zjednoczona Prawica. Koalicja, choć startująca do wyborów pod szyldem Prawa i Sprawiedliwości, liczyć może na poparcie wśród 33 proc. badanych.
Choć ugrupowanie dowodzone przez Jarosława Kaczyńskiego nadal plasuje się na pierwszym miejscu, to tak jak większość ugrupowań zaliczyła spadek. W tym przypadku wyniósł on 2 pkt proc. Warto zaznaczyć, że badanie przeprowadzone zostało w dniach 26-28 czerwca, czyli po wiecu partii w Bogatyni, a także po konwencjach pozostałych ugrupowań.
Koalicja Obywatelska goni Zjednoczoną Prawicę
Drugie miejsce, także bez zmian, zajęła prowadzona przez Donalda Tuska Koalicja Obywatelska. Poparcie dla niej wyraziło 28 proc. respondentów. Tutaj także zauważalny jest spadek, ale ponieważ wynosi on 1 pkt proc., to zmniejszyła się różnica między największym ugrupowaniem opozycyjnym a tym rządzącym.
Podium zamyka Konfederacja, która pochwalić się może 12 proc. poparciem, co oznacza taki sam spadek jak w przypadku Koalicji Obywatelskiej – 1 pkt proc.
Lewica może się cieszyć, Trzecia Droga nie powinna
Jedyną formacją, która może być w pełni zadowolona z wyników badania, jest Lewica. Jej poparcie wyniosło 10 proc., czyli o 3 pkt. proc. więcej niż przed trzema tygodniami. Zaraz za nią plasuje się Trzecia Droga. Na formację złożoną z Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego zagłosować planuje 9 proc. respondentów, o 1 pkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu.
Ugrupowanie może czuć się zagrożone, ponieważ, w przeciwieństwie do konkurentów jako koalicja musi pokonać ośmioprocentowy próg wyborczy, kiedy pozostałym wystarczy „jedyne” pięć procent.
Poparcie AGROunii pozostało bez zmian i wyniosło 2 proc., innych partii 1 proc., a niezdecydowanych jest 5 proc. badanych.
Co czwarty Polak nie planuje głosować
Z tysiąca osób, które wzięło udział w sondażu, 67 proc. planuje wybrać się na wybory, z czego 58 proc. zdecydowanie, a 9 proc. raczej. Głosować za to nie zamierza 26 proc. badanych – 13 proc. zdecydowanie oraz 13 proc. raczej. Z decyzją nie spieszy się 7 proc. respondentów.
Czytaj też:
Przeciętne wynagrodzenie znów wzrosło. Jest jeden problemCzytaj też:
Sasin: PO i Tusk uważają Polaków za idiotów