Chodzi o przypadki małżeństw polsko-niemieckich, które się rozwiodły. Niektórym rodzicom zabrania się rozmów z dziećmi po polsku. Niemieckie władze tłumaczą to koniecznością obecności kuratora na takim spotkaniu. W tej sprawie poszkodowani napisali petycję do Parlamentu Europejskiego.
- Nasza minister sprawiedliwości wysłała już pismo do polskiego ministra w tej sprawie. Proponuje, by rozpocząć mediacje. Taka metoda sprawdziła się, gdy były podobne problemy w małżeństwach niemiecko-francuskich - powiedział w rozmowie z "Życiem Warszawy" Christoph Bergner, pełnomocnik niemieckiego rządu ds. mniejszości, który przebywał z krótką wizytą w Polsce.
- Mam nadzieję, że to uspokoi sytuację - dodaje. Bergner przekonuje też, że problem choć bardzo głośny, ma tak naprawdę niewielką skalę. Według niego, skargę złożyło zaledwie czworo polskich rodziców.
- I trzeba pamiętać, że nie jest to sprawa zabraniania rodzicom rozmawiania z dziećmi po polsku z powodu jakiejś niechęci do języka. Chodzi o szczególne sytuacje, gdy na spotkaniu jest drugi rodzic lub kurator i chcą po prostu wiedzieć, na jaki temat toczy się rozmowa - zaznaczał Bergner. Przypomniał, że każdy z rodziców może złożyć skargę na decyzję Jugendamtów, niemieckich urzędów ds. dzieci i młodzieży.