Badania "Polacy pracujący 2007" wykonane dla Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" zaskakują. Wynika z nich, że pracujący Polak nie jest już nieszczęśnikiem, dla którego wykonywanie poleceń szefa jest mordęgą i który tylko czeka, aż wybije 16, by wyjść do domu. "Do tej pory bardzo mało wiedzieliśmy, co tak naprawdę myślą o pracy zatrudnieni i nie ukrywam, że po obejrzeniu wyników badań jestem mile zaskoczona" - mówi Henryka Bochniarz, prezydent PKPP.
Stosunek Polaków do pracy zmienił się o 180 stopni. Nagle ją doceniliśmy i zamiast narzekać na zbyt niskie zarobki (choć nie satysfakcjonują one 70 proc. pytanych) zaczęliśmy dostrzegać w niej wiele dobrych stron? "Wpływ na to ma wzrost pozycji pracownika na rynku, a to przełożyło się nie tylko na podwyżki, ale i na większy komfort oraz lepszą atmosferę w miejscu pracy" - tłumaczy prof. Mieczysław Kabaj z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.
Z raportu wynika, że praca daje poczucie własnej wartości aż 70 proc. Polakom, 85 proc. czuje się w niej potrzebnymi, a trzy czwarte zaskarbia sobie dzięki niej szacunek otoczenia.