Stworzeniem IPN zajęli się twórcy studenckiego portalu Cratta.pl. Dlaczego zdecydowali się na nazwę bardzo podobną w skrócie do Instytutu Pamięci Narodowej? "Ostatnio głośno jest o ludziach ze środowisk uniwersyteckich, którzy donosili na swoich kolegów i postanowiliśmy to ze sobą połączyć" - tłumaczy Rafał Hetman z portalu Cratta.pl. "Chcieliśmy więc stworzyć coś oryginalnego i zaskakującego" - dodaje.
Każdy żak, który wejdzie na stronę, może założyć specjalną teczkę swojemu profesorowi. Co zawierają już stworzone? M.in. dane dotyczące generalnego poziomu współpracy z wykładowcami, informacje o wymaganiach, jakie stawiają na zajęciach, i wyrozumiałości za spóźnienia oraz o możliwości ściągania podczas egzaminów. Studenci (w portalu nazywani agentami) mogą również cały czas składać raporty uzupełniające i komentować kolejne poczynania swoich wykładowców (współpracowników) - czytamy w dzienniku.
Chociaż studencki IPN działa dopiero od kilku dni, na liście jest już dwudziestu warszawskich naukowców, głównie z Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej i Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki.
Według Mirosława Pęczaka, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, pomysł Inwigilacji Polskich Naukowców jest dość ryzykowny. "Oczywiście studenci mają prawo do tworzenia swoich pomysłów, nie jestem jednak pewny, czy wybrali właściwą formę ekspresji" - tłumaczy.
Andrzej Friszke, członek kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, ma spore wątpliwości, czy wykorzystywanie skojarzeń z Instytutem Pamięci Narodowej do celów komercyjnych jest właściwe. Używanie retoryki związanej z inwigilacją, donosicielstwem w kontekście rankingu profesorów jest gorszące. Rozumiem, że studenci chcą w ten sposób odreagować i zamanifestować swoje podejście do problemu teczek, ale stworzenie takiej strony to jest pójście o krok za daleko" - mówi "Życiu Warszawy" profesor.