Do stołecznych szkół trafią komiksy i filmy o zagładzie Żydów. Mają pomóc w nauce historii i tolerancji. Już w marcu - informuje "Życie Warszawy" - ruszy pilotażowy projekt: na lekcjach uczniowie będą czytać komiks "Poszukiwanie" o nazistowskich zbrodniach na Żydach.
Rysunkowa historia o Holocauście to pomysł Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Inną propozycją muzeum jest wyświetlanie na lekcjach filmów o eksterminacji Żydów, m.in. "Pianisty" Romana Polańskiego.
- W ten sposób chcemy skrócić dystans uczniów do wojny, mówi Jacek Lech z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście. - Zamierzamy pokazać, że można mówić na ten temat w mniej tradycyjny sposób. Projekt został tak przygotowany, aby zainteresował nie tylko młodzież, ale również nauczycieli. Specjalnie dla nich muzeum wydało właśnie książkę "Jak uczyć o Auschwitz i Holocauście".
W publikacji znajduje się m.in. 35 konspektów lekcji oraz rozdział poświęcony obrazowi Auschwitz i Holocaustowi w literaturze. Oświęcimskie muzeum proponuje elementy nauki o Holocauście wprowadzić na lekcjach języka polskiego, historii, etyki, religii lub wiedzy o społeczeństwie. Program rusza w marcu, ale muzeum już czeka na zgłoszenia szkół.