Schemat przestępstwa zwykle wygląda tak samo: dzwoni oszust, podający się za pracownika działu wsparcia technicznego firmy rzekomo powiązanej z Microsoftem. Telefonujący tłumaczy, że nasz komputer wysyła do nich komunikat z prośbą o pomoc. Powodem ma być błąd systemu lub też wirus.
Następnie słyszymy propozycję zainstalowania nowego, rzekomo lepszego zabezpieczenia. Jest to oczywiście podstęp. Nieświadomi zagrożenia rozmówcy, często przekazują swoje dane, na przykład związane z kartą kredytową lub też pozwalają na przejęcie kontroli nad komputerem.
Obok wirusów i robaków internetowych, rośnie też liczba oszustw opartych na socjotechnice. Chodzi o fałszywe maile, których treść ma manipulować odbiorcą, przedstawiać zmyśloną historię po to, by wyłudzić dane czy ukraść tożsamość.
Specjaliści podkreślają, że działy wsparcia technicznego producentów oprogramowania nie kontaktują się bezpośrednio z użytkownikiem, jeśli ten sam nie zgłaszał wcześniej żadnych problemów - zaznacza "Dziennik Polski".pap