Nie będzie lawiny długich urlopów między Bożym Narodzeniem a świętem Trzech Króli - zapewnia "Metro". Wolne w tym okresie chce wziąć zaledwie co dziesiąta osoba. Szefowie są oporni - zgodę na wolne dostanie niespełna połowa chętnych.
W przyszłym roku 6 stycznia po raz pierwszy święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy. Posłowie zafundowali go Polakom mimo głośnych protestów pracodawców i ekonomistów. Według wyliczeń PKPP "Lewiatan", każdy dodatkowy dzień wolny kosztuje nasz kraj 4,2 mld zł. Zanim Trzech Króli stało się wolne, w sondażach chciało tego dwie trzecie Polaków. Teraz jednak okazuje się, że niewielu z nas wykorzysta święto by wziąć dwutygodniowy urlop, tym bardziej, że długi wypoczynek jest w tym czasie szefom nie na rękę.
Z sondy ulicznej, którą "Metro" przeprowadziło wśród ponad 1,1 tys. osób w ośmiu dużych miastach Polski (m.in w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu), wynika, że wolne od Bożego Narodzenia aż do Trzech Króli chciałoby mieć ok. 7 proc. badanych (najmniej warszawiaków - niespełna 4 proc., najwięcej krakowian - 13,5 proc.). Ale pewnych tego, że szef pozwoli im na labę aż do Trzech Króli, jest tylko połowa z ankietowanych (ok. 46 proc.). Jeszcze mniej osób myśli o urlopie między Sylwestrem a 6 stycznia - takich osób jest nieco ponad 5 proc.