Dr Paweł Jochym, założyciel polskiej Wikipedii, powiedział "Dziennikowi Polskiemu", że po 10 latach działalności ta największa społeczna encyklopedia świata osiągnęła ponad 10 mln. haseł w 200 językach.
Zapytany co - jego zdaniem - przyczyniło się do tak spektakularnego sukcesu, rozmówca gazety odpowiada, że wolna encyklopedia otworzyła się nie tylko na czytelnika, ale też na autora, którym może być dosłownie każdy. Okazało się, że umożliwienie współtworzenia takiego projektu społeczeństwu było strzałem w dziesiątkę. - Łatwość tworzenia nowych treści oraz niczym nie ograniczony dostęp do encyklopedii jest najlepszym magnesem dla autorów. Okazuje się, że ludzie wcale nie są egoistami, że chętnie dzielą się wiedzą z innymi. I to za darmo - podkreśla Jochym.
Polska Wikipedia na tle światowym wypada bardzo dobrze. Mamy już 765 tys. haseł, co daje nam piątą pozycję na świecie. Wyprzedzamy nawet Chińczyków. Przodują Anglicy, ze względu na popularny język, za nimi są Niemcy i Francuzi. Na pytanie jaki jest główny cel internetowej encyklopedii, Jochym odpowiada, że jest on tak prosty, że aż niemożliwy do realizacji. - Chcemy zebrać całą ludzką wiedzę we wszystkich językach. Można to porównać do drogi po linię horyzontu. Ostateczny cel nigdy nie zostanie osiągnięty, ale warto iść, bo po drodze są piękne widoki... - mówi Jochym.