Ukraina i zagraniczni donatorzy przekazali dotąd na zabezpieczenie reaktora równowartość 750 milionów euro. Wielka Brytania wsparła cel kwotą 53 milionów euro, a teraz są naciski, by zwiększyła pomoc o kolejne 50 milionów euro - informuje "Guardian". Dziennik zastrzega, powołując się na źródła ukraińskie, że do tej pory nie padły jednak żadne konkretne zobowiązania dotyczące sum.
Vince Novak, szef departamentu bezpieczeństwa nuklearnego Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, który nadzoruje środki przekazywane na zabezpieczenie elektrowni, powiedział, że w 2016 roku wygasa czas "ważności" sarkofagu, przewidziany przez konstruktorów.
Eksplozja reaktora czarnobylskiej elektrowni w kwietniu 1986 roku doprowadziła do skażenia ok. 100 tys. km kwadratowych powierzchni. Najbardziej ucierpiała Białoruś. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch.
Specjaliści wciąż nie potrafią ustalić, ile było śmiertelnych ofiar katastrofy. Według ocen Światowej Organizacji Zdrowia liczba zmarłych na raka wywołanego przez skażenie po wybuchu w elektrowni może sięgać nawet 9 tysięcy. Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta. Obowiązuje tam surowy zakaz przebywania.
pap