27 krajów członkowskich Unii Europejskiej chce zacieśnienia współpracy policji i wymiaru sprawiedliwości w celu stworzenia wspólnej jednostki zajmującej się śledzeniem cyberprzestępstw – pisze „El Mundo”. Organ byłby częścią składową Europolu, Europejskiego Urzędu Policji.
Kraje Unii Europejskiej wnioskują też o zaostrzenie kar dla cyberprzestępców – podaje hiszpański dziennik. Ma to związek z odnotowanymi ostatnio atakami hakerów na rząd francuski, instytucje europejskie i korporację CitiGroup. W projekcie ustawy, która czeka na akceptację Parlamentu Europejskiego, mowa też o tym, że hakerzy powinni podlegać karom co najmniej pięciu lat pozbawienia wolności jeśli udowodni im się spowodowanie poważnych szkód w systemach informatycznych – dodaje dziennik.
W lutym bieżącego roku rząd francuski zaatakowali hakerzy. Atak miał miejsce tuż przed spotkaniem ministrów gospodarki państw członkowskich G-20. Instytucje europejskie zmierzyły się z tym problemem w przeddzień szczytu przywódców państw członkowskich UE w marcu. W grupie korporacji, które musiały stawić czoło cybernetycznym atakom, „El Mundo" wymienia CitiGroup, Google, Sony i Nitendo.
Jak podaje dziennik, „rządy państw na całym świecie pracują nad strategiami związanymi z bezpieczeństwem w Internecie w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony piractwa internetowego i wojen cybernetycznych".
KC