W tym roku, tak jak przed dwoma laty, liczba likwidowanych firm jest większa, niż liczba firm, które powstają. Nie jest to jednak wynikiem kryzysu, ale zmniejszania środków przeznaczonych na tworzenie biznesu - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" na podstawie danych HBI Polska.
Z badań HBI Polska wynika, że w pierwszym półroczu zarejestrowano blisko 151 tys. nowych przedsiębiorstw. W tym samym czasie z rejestrów wykreślono ponad 216 tys. firm. Ich ogólna liczba zmniejszyła się więc o blisko 65 tys. Przypomina to sytuację sprzed dwóch lat, ale powody wydają się inne. - Obecnie gospodarka nie hamuje tak gwałtownie. Jest w niej jednak bardzo dużo niepewności, co zniechęca do zakładania firm - ocenia Adam Antoniak, ekonomista BPH. Zmniejszyła się także finansowa pomoc urzędów pracy w tworzeniu biznesu przez bezrobotnych. W pierwszym półroczu pośredniaki wsparły blisko trzykrotnie mniej nowych firm niż przed rokiem.
Eksperci są zgodni, że część firm zaprzestała działalności, bo nie mogły sobie poradzić m.in. z rosnącymi zatorami płatniczymi, rosnącą konkurencją na rynku krajowym i brakiem możliwości eksportu. Zmniejszanie się liczby firm nie miało na razie wpływu na rynek pracy, bo dotyczyło na ogół mikroprzedsiębiorstw. - Cześć z nich związana była z samozatrudnieniem. Po ich likwidacji osoby w nich zatrudnione przechodziły często na etaty w firmach, z którymi współpracowały - twierdzi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główny ekonomista PKPP Lewiatan. Jeśli jednak trend się będzie utrzymywał rynek pracy może ucierpieć - ostrzegają eksperci.