"Le Figaro" podaje, że wiele spośród tych listów nie było dotąd znanych, gdyż przez dziesiątki lat przechowywała je sekretarka de Gaulle'a, a następnie jej rodzina. Dopiero w ubiegłym roku o istnieniu dokumentów dowiedział się znany francuski kolekcjoner, Gerard Lheritier, według którego nie ma żadnej wątpliwości co do autentyczności rękopisów. Jak zaznacza "Le Figaro", generał pisał owe listy w czasie pobytu w Londynie, ale także w trakcie swoich podróży po Bliskim Wschodzie i Afryce.
Listy były dyktowane sekretarce, przepisywane na maszynie i w tej formie wysyłane. Adresatami byli przede wszystkim podwładni de Gaulle'a z francuskiego ruchu oporu w kraju. Liczne noty odnoszą się do kolaborującego z nazistami rządu Vichy, z którym walczył przywódca Wolnych Francuzów. W odnalezionej po latach kolekcji są także krótkie noty, skierowane do przywódców mocarstw: premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla i dyktatora ZSRR Józefa Stalina.
"Pogrążona w niedoli, stara Francja pokłada nadzieję przede wszystkim w starej Anglii" - brzmi fragment cytowanego przez gazetę listu de Gaulle'a do Churchilla z 30 grudnia 1941 roku. "W tę 25. rocznicę powstania ZSRR (...) załączam moje osobiste życzenia dla wielkiego przywódcy Rosji, która prowadzi wojnę" - to z kolei zdanie francuskiego męża stanu z listu do Stalina, napisanego 6 listopada 1942 roku, czyli w momencie, gdy ZSRR walczyło wspólnie z zachodnimi aliantami przeciw hitlerowskim Niemcom.
Jak powiedział "Le Figaro" biograf de Gaulle'a historyk Eric Roussel, odnalezione właśnie dokumenty nie ujawniają wielkich tajemnic historii, ale uzupełniają wiedzę historyków o postaci francuskiego bohatera narodowego i tamtej epoce. Nieznane listy de Gaulle'a zostaną zaprezentowane publiczności na specjalnej wystawie w paryskim Muzeum Literatury i Rękopisów od 10 listopada do 12 maja przyszłego roku.
pap