Wypowiedź szefa kolegium na posiedzeniu komisji sił zbrojnych Senatu w zeszłym tygodniu wywołała ostrą reakcję rządu Pakistanu. Stanowczo zaprzeczył on, by ISI współpracowała z siatką Hakkaniego i uznał oświadczenie Mullena za przejaw mocarstwowej arogancji USA. Polemika w tej sprawie zwiększyła napięcie w stosunkach miedzy obu krajami, które formalnie są sojusznikami, także w walce z terroryzmem.
W rzeczywistości władze USA są od dawna przekonane, że wywiad pakistański skrycie współpracuje z ekstremistami islamskimi w Afganistanie, podobnie jak w latach 90. popierał tamtejszy rząd talibów. Cytowani anonimowi przedstawiciele administracji zwracają jednak uwagę, że współpraca ta jest bardziej skomplikowana, niż wynikałoby to ze standardów na Zachodzie. ISI - powiedział jeden z tych informatorów - wspiera siatkę Hakkaniego finansowo i zapewnia jej ochronę, ale nie kontroluje jej poczynań.
Mullen składał wyjaśnienia przed komisją Senatu w związku z nasileniem się ataków islamistów na siły rządowe i amerykańskie w Afganistanie. Pentagon i wywiad USA są przekonane, że dziełem siatki Hakkaniego był m.in. dokonany w tym miesiącu atak na ambasadę Stanów Zjednoczonych w Kabulu.
Odpowiadając na zarzuty Waszyngtonu, rząd Pakistanu przypomniał, że ugrupowanie Hakkaniego było jedną z grup mudżahedinów afgańskich wspieranych przez CIA w czasie wojny prowadzonej przez Afgańczyków z okupującymi ich kraj wojskami ZSRR w latach 80.
PAP