W dyskusjach wskazuje się watykańskiego sekretarza stanu, kard. Tarcisio Bertone, jako tego, który umieścił w większości swoich rodaków na liście nominacji przedłożonej papieżowi.
Papież Benedykt XVI ogłosił w piątek, że na konsystorzu w dniu 18 lutego wręczy kapelusze kardynalskie 22 biskupom. Siedmiu z nich to Włosi.
W ten sposób - podkreśla AFP - zostaje bardzo umocniona tradycyjnie i tak najsilniejsza pozycja włoskiego Kościoła w Kolegium Kardynalskim. Łącznie z purpuratami, którzy ukończyli 8o rok życia, czyli nie są uprawnieni do udziału w wyborze papieża, będzie ono liczyć 214 członków. Wśród 125 członków kolegium kardynalskiego z prawem wyborczym, tj. uprawnionych do wyboru papieża, będzie 30 Włochów na ogólną liczbę 52 włoskich członków kolegium.
Zwiększenie dysproporcji w stosunku do przedstawicieli innych krajów sprawia - pisze AFP - że na przyszłym konklawe kardynał z Włoch, po papieżu Polaku i następnie Niemcu, będzie miał szczególnie duże szanse uzyskania wyboru na nowego zwierzchnika Kościoła katolickiego. Po Italii najwięcej przedstawicieli w kolegium kardynalskim - bo aż 19 (w tym 12, którzy nie ukończyli 80 lat) mają Stany Zjednoczone.
Wielki włoski dziennik "Corriere della Sera" krytykuje w czwartek kard. Bertone za to, że - jak twierdzi - zachęcił Benedykta XVI do wyniesienia do godności kardynalskiej dziesięciu wysokich funkcjonariuszy kurii rzymskiej. Wśród nich trzech swoich najbliższych współpracowników, zajmujących kluczowe stanowiska w Watykanie.
Według dziennika, niektórzy hierarchowie Kościoła skłaniają się do tego, aby dyskretnie wystąpić do Benedykta XVI o zastąpienie kim innym kard. Bertone, człowieka zaufania papieża. Dotąd odrzucał on tego rodzaju sugestie. Bertone "pozostaje nie do ruszenia" - twierdzi na swym blogu znany watykanista Sandro Magister.
Liczba Europejczyków w Świętym Kolegium - podkreśla watykanista - wyniesie 67, to jest przeszło połowę kardynałów elektorów. Sprawia to, że pontyfikat jest postrzegany jako zbytnio skoncentrowany na Europie. Ameryka Łacińska, kontynent, na którym jest największa na świecie liczba katolików, będzie miał tylko jednego nowego kardynała - Brazylijczyka. Łącznie będzie ich z tego kontynentu 15.
Według AFP, Ameryka Łacińska jest kontynentem najmniej reprezentowanym w kurii rzymskiej.
Krytyki, jakie rozlegają się po ogłoszeniu nominacji kardynalskich, na nowo ożywiły gorącą debatę, która wywołała książka głośnego watykanisty Marco Politiego, zatytułowana "Joseph Ratzinger, kryzys pontyfikatu". Autor przedstawia w niej Ratzingera jako znakomitego teologa, który jednak niewiele uwagi poświęca rządzeniu Kościołem.
Media watykańskie podkreślają ze swej strony, że papież w przemówieniach wygłoszonych w tym tygodniu do korpusu dyplomatycznego główną uwagę poświęcił Afryce i arabskiej wiośnie, co wskazuje na to, że nie jest skoncentrowany na Europie ani obojętny wobec międzynarodowych wyzwań strategicznych.pap