Niektórzy ludzie mają naturalną odporność na wszystkie rodzaje grypy. Naukowcy wierzą, że dzięki tej wiedzy możliwe stanie się opracowanie uniwersalnej, całkowicie skutecznej szczepionki na jedną z najpopularniejszych chorób świata – podaje The Telegraph.
Przełomowe badania zostały przeprowadzone na grupie 41 ochotników, których zarażono różnymi szczepami grypy. Pozwoliło to na znalezienie specjalnych rodzajów białych krwinek, które okazały się mniej narażone na zainfekowanie wirusem. Białka te, nazywane T-komórkami, są w stanie zidentyfikować niemal wszystkie odmiany wirusa, odpowiedzialne za rozwój grypy. Teraz naukowcy z uniwersytetów w Oxford i Southampton oraz z organizacji Retroscreen Virology chcą opracować szczepionkę, która będzie zwiększać populację pożytecznych białek.
is
Swoje odkrycie naukowcy opublikowali w "Nature Medicine". Obecnie nad wynalezieniem skutecznej szczepionki przeciwko grypie pracuje jednocześnie kilka ośrodków badawczych na całym świecie. Jej opracowanie jest o tyle istotne, że istnieje realne ryzyko, iż mutacji ulegnie jedna z groźniejszych odmian grypy, wirus H5N1, nazywany popularnie „ptasią grypą". Gdyby do tego doszło, choroba mogłaby przenosić się nie, jak do tej pory, między ptakami, ale także z człowieka na człowieka.
Dotychczas nie udało się znaleźć skutecznej szczepionki na wszystkie rodzaje grypy. Dostępne na rynku szczepionki są skuteczne co najwyżej przez kilka sezonów, ponieważ podawane w nich przeciwciała wszczepia się bezpośrednio w muszlę wirusa, który ulega szybkim mutacjom. Opracowanie antidotum w oparciu o T-komórki byłoby więc istotnym przełomem w medycynie.is