Witrynę założyli studenci, którzy na podstawie obserwacji dyskusji politycznych oceniają prawdziwość sformułowań polityków, padających w ich rozmowach z dziennikarzami. Na początek pod lupę idą wypowiedzi gości najpopularniejszego programu publicystycznego w czeskiej telewizji - "Pytania Vaclava Moravca" ("Otazky Vaclava Moravce").
Twórcy portalu mają po analizie słów polityków co miesiąc zamieszczać nagrane z telewizji wypowiedzi, podpisane nazwiskiem ich autora, posegregowane w kategoriach: prawda, nieprawda, niemożliwe do zweryfikowania, wprowadzające w błąd. Słowom polityków ma regularnie przyglądać się 11 analityków, oceniając ich wartość merytoryczną i porównując ze źródłami. Na tej podstawie powstaną "statystyki wiarygodności" czeskich polityków.
"Politycy zniekształcają informacje albo wręcz kłamią i powtarzają swe argumenty bez żadnych skrupułów w kolejnych programach" - tłumaczy Tereza Skladankova, współtwórczyni portalu. Zauważa, że projekt Demagog.cz nie zamierza konkurować z dziennikarstwem, lecz je uzupełniać. Portal ma jedynie piętnować tych polityków, którzy nie mówią prawdy - podkreśla Skladankova.
Siostrzany serwis internetowy - Demagog.sk - od dwóch lat działa na Słowacji. Opiera się jednak na szerszym materiale, bowiem porównuje wypowiedzi z co najmniej trzech programów publicystycznych. Jego praca była na tyle rzetelna, że nikt jeszcze nie odważył się go zaskarżyć - zauważyła Skladankova.
Inspiracją dla portali w Czechach i na Słowacji były podobne witryny internetowe działające w USA.
pap