Według gazety propozycja nadania EBC nowych kompetencji zostanie przyjęta na najbliższym szczycie UE w przyszłym tygodniu. Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy uzyskał zgodę 27 krajów - powiedział "Die Welt" unijny dyplomata.
Jak pisze niemiecki dziennik, pomysłodawcom zależy na szybkiej realizacji projektu. Dlatego Rada Europejska ma zlecić Komisji Europejskiej przygotowanie projektu dyrektywy zaraz po przerwie wakacyjnej, aby nowy system nadzoru wszedł jak najszybciej w życie.
Gazeta wyjaśnia, że celem jest znalezienie rozwiązania, które zapobiegłoby w przyszłości sytuacji, w której ratowanie banków, jak choćby hiszpańskich, kosztuje eurostrefę miliardy euro, a równocześnie "ratujący nie mają żadnych szans na to, by odpowiednio wcześnie reagować (na negatywne zjawiska)".
"Die Welt" zaznacza, że taki nadzór jest dla EBC nowym zadaniem, w którym nie ma on żadnych doświadczeń. Dotychczas EBC zajmował się dostarczaniem pieniędzy i pilnowaniem stabilnych cen oraz wspieraniem systemu finansowego poprzez skupowanie obligacji krajów ogarniętych kryzysem oraz poprzez udzielanie tanich długoterminowych kredytów.
Z nadania EBC nowych kompetencji są zadowolone - zdaniem "Die Welt" - wszystkie kraje UE. Gazeta przypomina, że niemiecka kanclerz Angela Merkel opowiedziała się w ubiegłym tygodniu w Bundestagu za wzmocnieniem Europejskiego Banku Centralnego. Również Francja nie ma nic przeciwko temu pomysłowi - czytamy w "Die Welt".
Niemiecka gazeta przewiduje, że nadanie EBC nowych uprawnień będzie najprawdopodobniej oznaczało likwidację istniejącego dopiero od roku Europejskiego Organu Nadzoru Bankowego (EBA) z siedzibą w Londynie. Czy ta instytucja będzie jeszcze potrzebna i czy można będzie zintegrować ją z nową strukturą, rozstrzygnie się dopiero później.
Unia bankowa będzie jednym z tematów szczytu UE 28-29 czerwca w Brukseli.pap