USA zwiększyły też liczbę stacjonujących w tym regionie myśliwców zdolnych do atakowania celów położonych głęboko na terytorium Iranu, w przypadku, gdyby spór o program badań nuklearnych w Iranie zaostrzył się - czytamy w artykule zamieszczonym na pierwszej stronie "NYT".
Wysłane w rejon Zatoki Perskiej amerykańskie okręty mogą w razie potrzeby udrożnić szlak wodny, w przypadku podjęcia przez Iran próby zaminowania cieśniny, uniemożliwiając transport ropy z Arabii Saudyjskiej na Zachód. Marynarka wojenna USA podwoiła do ośmiu liczbę trałowców operujących w tym regionie, zastrzegając, że jest to posunięcie defensywne.
"Przesłanie pod adresem Iranu brzmi: Nawet nie myślcie o zamknięciu trasy" - cytuje gazeta wysokiego rangą przedstawiciela ministerstwa obrony USA. Pragnący zachować anonimowość urzędnik dodał, że w razie konieczności Amerykanie usuną miny, a w przypadku ataków na amerykańskie statki lub tankowce "poślą napastnicze okręty na dno".
Władze w Teheranie wielokrotnie groziły blokadą cieśniny Ormuz. W celu zademonstrowania swojej siły Iran przeprowadza od poniedziałku trzydniowe manewry wojskowe. W wtorek irańskie siły zbrojne odpaliły serię rakiet balistycznych, z których część byłaby zdolna do rażenia celów w Izraelu.
Komisja ds. narodowego bezpieczeństwa i polityki zagranicznej irańskiego parlamentu opracowała w niedzielę projekt ustawy wzywającej władze Iranu do zamknięcia cieśniny Ormuz dla tankowców z krajów UE, które zakazały importu irańskiej ropy.
Od 1 lipca w UE obowiązuje - uchwalony jeszcze w styczniu - całkowity zakaz sprowadzania irańskiej ropy. Bruksela zareagowała w ten sposób na brak postępu w rokowaniach z Teheranem na temat jego kontrowersyjnego programu nuklearnego. Sankcje wobec Iranu wprowadziły już wcześniej Stany Zjednoczone. Zachód obawia się, że Iran dąży do produkcji broni jądrowej, Iran zaś stale utrzymuje, że wzbogaca uran jedynie do stopnia potrzebnego do zaspokojenia potrzeb cywilnych.
"NYT" określa politykę prezydenta USA Baracka Obamy wobec Iranu mianem "połączenia negocjacji, nowych sankcji mających ograniczyć wpływy ze sprzedaży ropy, oraz presji wojskowej".
Cieśnina Ormuz, która łączy Zatokę Perską z Oceanem Indyjskim, jest ważnym szlakiem morskim dla transportu ropy z Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu i Iraku do Europy. Cieśniną transportuje się dziennie 17 milionów baryłek tego surowca. Tą trasą dostarczany jest również skroplony gaz z Kataru.
pap