"Forbes" przygotowuje ranking obliczając przychody pisarzy na podstawie oficjalnych danych oraz rozmów z ekspertami z branży wydawniczej. Magazyn ustalił, że w zeszłym roku Patterson zarobił 94 mln dolarów.
Patterson znany jest m.in. z thrillerów "Całuj dziewczęta" czy "Jack i Jill", serii o amerykańskim psychologu Aleksie Crossie, a także książek dla młodzieży. Swój sukces finansowy zawdzięcza opublikowaniu ostatnio aż 14 tytułów w ciągu 12 miesięcy, dzięki czemu zarobił ponad dwa razy więcej niż mistrz literatury grozy Stephen King. Według "Forbesa" przychody Kinga, który w rankingu zajął drugie miejsce, wynosiły w 2011 r. 39 mln dolarów. Na trzeciej pozycji z zarobkami sięgającymi 33 mln dolarów uplasowała się Janet Evanovich, znana głównie z powieści kryminalno-sensacyjnych o sprzedawczyni bielizny Stephanie Plum. Tuż za nią znalazł się autor thrillerów prawniczych John Grisham. Popularna w Polsce 64-letnia Amerykana Danielle Steel, która w sumie ma na koncie 80 bestsellerów , uplasowała się w ub. roku na ósmym miejscu z 23 mln dolarów.
Choć dziewięć na 15 miejsc zajęli mężczyźni, "Forbes" przewiduje, że w przyszłym roku proporcje mogą się odwrócić. Suzanne Collins otrzyma wówczas zyski z ekranizacji powieści dla młodzieży "Igrzyska śmierci". Miliarderka J.K. Rowling - która w tegorocznym rankingu zajmuje 11. miejsce - wzbogaci się dzięki swej pierwszej powieści dla dorosłych "Casual Vacancy", która zostanie opublikowana we wrześniu.
"Forbes" dodaje, że na miejsce w przyszłorocznym rankingu może liczyć też E.L. James. Pierwsza część jej głośnej obecnie erotycznej trylogii "50 twarzy Greya" sprzedała się w 20 mln egzemplarzy w ciągu czterech miesięcy. Dodatkowo brytyjska pisarka dostała 5 mln dolarów za prawa do ekranizacji książki.
Najmłodszą osobą, która trafiła na listę, jest urodzona w 1973 r. Stephenie Meyer. Dzięki 14-milionowym dochodom z sagi "Zmierzch" zajęła ona 13. pozycję w rankingu.PAP