Polska Razem wydała oświadczenie w związku z kontrowersjami towarzyszącymi ustawom zmieniającym polskie sądownictwo. „Krytyczne argumenty podniesione przez Głowę Państwa są zbieżne z zastrzeżeniami, jakie nasza partia podnosiła na forum koalicyjnym wobec projektu ustawy” – poinformowano. Jednocześnie prezydium Polski Razem wyjaśniło, że weto prezydenta Dudy do ustawy o Sądzie Najwyższym „zostało przyjęte ze zrozumieniem”.
„Ubolewamy, że przygotowane przez nas poprawki nie znalazły się w ostatecznej treści ustawy. Ich uchwalenie unieważniłoby bowiem większość podnoszonych wobec niej zarzutów. Parlamentarzyści Polski Razem – Zjednoczonej Prawicy zagłosowali za ustawą w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość Zjednoczonej Prawicy i jej dalszej służby na rzecz państwa polskiego” – podkreślono w komunikacie.
Zauważono, że „podział w koalicji na tle tak ważnych ustaw musiałby doprowadzić do przedterminowych wyborów”.
„W efekcie pod znakiem zapytania stanęłyby m.in. tak ważne przedsięwzięcia jak program Rodzina 500+, Plan Odpowiedzialnego Rozwoju, walka z mafiami paliwową i VAT-owską, okradającymi Polskę na dziesiątki miliardów rocznie. Konsekwencją przejęcia władzy przez obecną opozycję stałoby się także otwarcie granic Polski przed rzeszą imigrantów ekonomicznych z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu, a także agresywna inwazja – sprzecznej z wartościami większości Polaków – ideologii politycznej poprawności” – stwierdzono.