Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, przypomina, że zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych zasadniczo nie obowiązuje w trzech przypadkach:
- w piątki, w które wypada uroczystość (kanon 1251);
- dni w randze uroczystości (np. piątek w Oktawie Wielkanocy) oraz
- gdy zostanie udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego (kanon 87 § 1).
Dwie oktawy, różna ranga
W roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę. Oktawa Wielkanocy ma rangę uroczystości (grupa I), a oktawa Narodzenia Pańskiego ma rangę święta (grupa II), co zostało określone w „Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych”, zawartej w „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” w Mszale Rzymskim (str. [84]). Tak więc oktawa Narodzenia Pańskiego – mając rangę święta, a nie uroczystości – nie znosi obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek.
W związku z tym, w piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego (w bieżącym roku – 27 grudnia) obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego – podkreśla rzecznik Episkopatu Polski.
Kto może udzielić dyspensy?
Z przepisów prawa kanonicznego wynika, że dyspensy może udzielić biskup diecezjalny. Informacji o ewentualnym zwolnieniu z postu wierni mogą więc szukać na stronach internetowych diecezji właściwych dla ich miejsca zamieszkania.
Czytaj też:
Codziennie pijesz kieliszek wina „do obiadu”? Oto, co ci się stanie