Obchodzone w Nowy Rok i zarazem w ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia święto maryjne podkreśla jeden z najstarszych dogmatów Kościoła mówiący o tym, że Maryja jest matką Chrystusa, w którym istnieją dwie natury: ludzka i boska. Dlatego też Maryi jako Matce Chrystusa przysługuje tytuł Bożej Rodzicielki. Wcześniej tego dnia było obchodzone święto Obrzezania Pańskiego, do dziś istniejące w Cerkwi prawosławnej i Kościele anglikańskim.
Oficjalnie do liturgii święto Świętej Bożej Rodzicielki Maryi wprowadził papież Pius XI w 1931 r. Uczcił w ten sposób 1500. rocznicę Soboru Efeskiego (431 r.), na którym przyznano Maryi tytuł „Theotokos” (Bogarodzica). Od reformy liturgicznej z 1969 roku święto zostało podniesione do rangi uroczystości i jest obchodzone co roku 1 stycznia. Od tego czasu jest też świętem nakazanym.
Czy w Nowy Rok wierni mają obowiązek uczestnictwa we mszy świętej?
„W niedziele i święta nakazane we mszy świętej nabożnie uczestniczyć” mówi jedno z kościelnych przykazań. Jednak które święta to te nakazane?
Jak precyzuje list Episkopatu z 2014 roku, na terytorium Polski, świętami nakazanymi poza niedzielami są:
- 1 stycznia, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi,
- 6 stycznia, Uroczystość Objawienia Pańskiego (tzw. Trzech Króli)
- czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (tzw. Boże Ciało)
- 15 sierpnia, Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej)
- 1 listopada, Uroczystość Wszystkich Świętych
- 25 grudnia, Uroczystość Narodzenia Pańskiego (Boże Narodzenie).
Z tej listy wyraźnie wynika, że Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi jest świętem nakazanym. Wierni muszą tego dnia uczestniczyć we mszy świętej. Świadome i dobrowolne opuszczenie liturgii tego dnia jest grzechem, chyba że jest spowodowane poważną przyczyną (np. chorobą) lub uzyskano odpowiednią dyspensę.