„Poświęconą w kościele kredą oznaczamy drzwi naszych domów pisząc cyfry nowego roku oraz inicjały tradycyjnych imion świętych Mędrców (K+M+B), lub pisane w wersji łacińskiej (C+M+B). Te ostatnie tłumaczy się dodatkowo jako Christus mansionem benedicat (Chrystus mieszkanie błogosławi). Podstawowym znaczeniem są jednak imiona trzech Mędrców” – stwierdził rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Oficjalna wykładnia Kościoła odnośnie tradycji oznaczania drzwi domów poświęconą kredą znajduje się w dokumencie watykańskim „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii” z 2001 r., pkt. 118.
Trzech Króli, czyli Uroczystość Objawienia Pańskiego
Uroczystość Objawienia Pańskiego w kościele katolickim obchodzona jest 6 stycznia. W Polsce ten dzień nazywa się też świętem Trzech Króli. Pierwotnie upamiętniało ono jednocześnie pokłon Mędrców, chrzest Jezusa i cud w Kannie Galilejskiej, jako symbole Epifanii, czyli objawienia się Boga całemu światu. W późniejszych wiekach drugie i trzecie wydarzenie otrzymały własne, przypisane sobie niedziele.
Symbolami święta jest historia opisana w Ewangelii św. Mateusza, według której magowie, czyli Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. W tradycji katolickiej Mędrcy nazywani są także królami i noszą symboliczne imiona Kacper, Melchior i Baltazar. Magowie-mędrcy ze wschodu uosabiają wyznawców sąsiednich religii, którzy szukają i przyjmują Dobrą Nowinę. Jeden z nich jest też od XIV wieku symbolicznie przedstawiany jako osoba czarnoskóra, co ma symbolicznie podkreślić, że Bóg objawił się całemu światu.
W Polsce 6 stycznia jest od 2011 roku dniem wolnym od pracy.
Czytaj też:
Czy w Trzech Króli katolicy muszą uczestniczyć we mszy świętej? Nauka Kościoła jest jasna