Jak czytamy, zmiany jednego z przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego, papież dokonał poprzez ogłoszenie listu apostolskiego w formie motu proprio (list w charakterze dekretu – przyp. red.). List zatytułowany „Spiritus Domini” wskazuje, że od tego momentu kobiety zostają dopuszczone do posługi podczas mszy – jako lektorki (czytające Słowo Boże) i akolitki (pomagające w sprawowaniu liturgii).
Warto odnotować, że kobiety czytające Biblię podczas mszy lub pomagające jako ministrantki czy szafarki nie są widokiem niespotykanym. Wielu biskupów dopuściło w obrębie swoich parafii takie praktyki już wcześniej. Działo się to jednak nieformalnie. Zgodnie z zasadami, jakie panują w Kościele, posługę świadczyć mogą bowiem wyłącznie mężczyźni.
Co zmienia decyzja papieża?
Decyzja papieża Franciszka jest oficjalną zmianą, po której księża nie będą mogli odmówić kobietom uczestniczenia w posłudze, powołując się na przepisy. Obecność kobiet przy ołtarzu, jak czytamy, była dyskutowana podczas ostatnich synodów, gdzie podnoszono problem.
Zmiana ta, jak jednak zaznaczono, nie jest wstępem do udzielenia kobietom zgody na święcenia kapłańskie. To wciąż zastrzeżone jest wyłącznie dla mężczyzn – dodano.
Czytaj też:
Jasna deklaracja papieża Franciszka: Trzeba przyjąć szczepionkę na COVID-19