Inicjatywa ma na celu uczczenie pamięci o zapoczątkowanym 27 grudnia 1918 roku powstaniu wielkopolskim. Walki na terenie Prowincji Poznańskiej, które prowadzono do 16 lutego następnego roku, zakończyły sukcesem w postaci przyłączenia większości regionu do Rzeczypospolitej Polskiej.
O upamiętnienie zwycięskiego powstania ubiegają się Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Wszystkie te środowiska rozpoczęły zbieranie deklaracji pod postulatem ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym.
Episkopat za nowym świętem
Pod inicjatywą podpisał się przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, o czym poinformowała 18 czerwca Archidiecezja Poznańska. Apel w sprawie święta 27 grudnia ma zostać przekazany prezydentowi, premierowi oraz do Sejmu i Senatu. Organizatorzy zabiegają o jak najszersze jego wsparcie.
„Zapraszamy wszystkie osoby, samorządowców z Wielkopolski, Pomorza, Kujaw oraz Ziemi Lubuskiej, a także inne chcące się przyłączyć samorządy, regionalistów, muzealników, instytucje i stowarzyszenia, które pielęgnują pamięć o Powstaniu Wielkopolskim i zajmują się upowszechnianiem wiedzy o bohaterskim zrywie naszych przodków, do włączenia się w nasz wspólny wysiłek doprowadzenia do ustanowienia dnia 27 grudnia świętem państwowym” – czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.
Czytaj też:
Rozbiór Polski mógł mieć miejsce sto lat wcześniej. Traktat podpisali m.in. Kozacy i Szwecja