W środę papież trafił do kliniki Gemelli w Rzymie. Watykan podał, że powodem pobytu w szpitalu jest infekcja dróg oddechowych. W czwartek wieczorem został opublikowany komunikat medyczny, w którym stwierdzono, że papież Franciszek ma zapalenie oskrzeli o podłożu infekcyjnym. Stan Ojca Świętego wymagał dożylnego podania antybiotyków. Po ich zastosowaniu zauważono poprawę. Zgodnie z przewidywaniami papież w najbliższych dniach ma zostać wypisany ze szpitala.
Zmiany w obchodach Wielkiego Tygodnia
Reuters poinformował, powołując się na rozmowy z kardynałami, że Watykan poinformował ich o tym, że papież nie będzie przewodniczył nabożeństwom wielkanocnym w tym roku i że będą musieli podzielić odprawianie nabożeństw między sobą.
Wiadomo już, że mszę w Niedzielę Palmową odprawi argentyński kardynał Leonardo Sandri, który jest też wicedziekanem Kolegium Kardynałów. – Mogę potwierdzić, że odprawię mszę w Niedzielę Palmową – powiedział duchowny w rozmowie z ANSĄ. – Mam oczywiście nadzieję, że Papież wyzdrowieje i będzie mógł przewodniczyć liturgii, jak to miało miejsce przy innych okazjach, mimo że przy ołtarzu był kardynał – dodał.
Nieoficjalnie mówi się też o tym, że jeżeli lekarze zalecą Franciszkowi odpoczynek w najbliższych dniach to mszom i nabożeństwom w Wielkim Tygodniu może przewodniczyć dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.
Papież dziękuje „za bliskość i modlitwę”
Po godz. 13 na oficjalnym koncie papieża na Twitterze pojawił się wpis, napisany w pierwszej osobie. „Jestem wzruszony tak wieloma wiadomościami, które otrzymałem w ostatnich godzinach. Wszystkim dziękuję za bliskość i modlitwę” – czytamy.
twitterCzytaj też:
Papież Franciszek w szpitalu. W tej samej klinice operowany był Jan Paweł IICzytaj też:
Apel papieża Franciszka do Polaków. „Wspierajcie cierpiących braci i siostry w udręczonej Ukrainy”