Pasterka to msza święta, którą Kościół Katolicki rozpoczyna obchody Bożego Narodzenia. Zazwyczaj odprawia się ją o północy z 24 na 25 grudnia. Jest to msza bardzo uroczysta i niesie ważne przesłanie wiernym.
Co to jest pasterka?
Pasterka to msza święta odprawiana w noc wigilijną. W wielu parafiach odbywa się o północy (dlatego w niektórych regionach nazywa się ją „północką”), ale nie jest to obligatoryjne. W niektórych kościoła pasterka odprawiana jest o godzinie 22.
Pasterka to część liturgii Bożego Narodzenia. Dla wiernych jest to jeden z najważniejszych jej elementów, niemal równoważny z rezurekcją w czasie świąt wielkanocnych. Nie można jednak porównywać tych dwóch liturgii, bo każda z nich ma inną symbolikę. Dla Kościoła Katolickiego nie ma ważniejszego święta niż Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.
Historia pasterki
Pierwsze pasterki odbywały się już w IV wieku n.e., ale formularz mszalny Bożego Narodzenia spisano dopiero w V wieku n.e. W tym czasie w Rzymie odbywały się już pasterki w Bazylice Santa Maria Maggiore, w której znajdowały się relikwie ze żłóbka.
W kolejnych stuleciach pasterka zyskiwała coraz większą popularność. Z czasem zaczęto odprawiać ją także w polskich kościołach. W Polsce obowiązywał zwyczaj, by z każdego domu przynajmniej jedna osoba uczestniczyła w pasterce. Drogę na pasterkę oświetlano płonącą słomą, na wzgórzach płonęły ogniska, które wskazywały wiernym drogę. Możni do kościoła przyjeżdżali saniami.
Symbolika pasterki
Pasterka to msza, która rozpoczyna obchody Bożego Narodzenia. Upamiętnia przybycie pasterzy do Betlejem, a w Kościele jest symbolem powitania narodzonego dzieciątka Jezus przez wiernych.
Zwyczaj odprawiania pasterki jest bardzo stary i liczy setki lat. Pochodzi jeszcze z chrześcijańskiej gminy w Jerozolimie, gdzie wierni wędrowali do Betlejem, by tam odprawić w nocy Eucharystię na znak upamiętnienia narodzin Chrystusa. Do dzisiaj w Grocie Narodzenia sprawowana jest uroczysta msza święta.
Czy pasterka zwalnia z mszy w Boże Narodzenie?
Pasterka rozpoczyna obchody Bożego Narodzenia. Wierni, którzy w niej uczestniczą, nie muszą już pojawiać się na mszy w pierwszy dzień świąt. Jeśli więc ktoś wybiera się na pasterkę, 25 grudnia nie musi ponownie iść do kościoła. Powinien za to uczestniczyć w mszy świętej 26 grudnia.
Czytaj też:
27 grudnia 2023 r. to święto państwowe. Czy to dzień wolny od pracy?Czytaj też:
To najgorsza wersja karpia. Osoby na diecie powinny jej unikać