Wielkanoc to najważniejsze święta w Kościele Katolickim, upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Kościół uroczyście celebruje zmartwychwstanie, które stanowi triumf życia nad śmiercią.
Niedziela Wielkanocna i rezurekcja
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze święto w Kościele Katolickim, w czasie którego wierni świętują zwycięstwo życia nad śmiercią. W wielu kościołach odbywa się poranna rezurekcja, msza sprawowana o godzinie 6:00, w czasie której wierni wspominają, jak św. Magdalena poszła do Grobu Pańskiego i odkryła, że jest on pusty.
Tradycja mszy rezurekcyjnej podkreśla triumf zmartwychwstania. Ma ona bardzo radosny i uroczysty charakter – kościoły są udekorowane kwiatami, kapłani mają jasne szaty na znak zwycięstwa życia nad śmiercią, a wierni głośno śpiewają "Alleluja". Jest to czas, w którym wspólnota chrześcijańska świętuje podstawę swojej wiary i nadziei na życie wieczne.
Czy Niedziela Wielkanocna to święto nakazane?
W kościołach w Polsce obowiązują następujące święta nakazane:
- wszystkie niedziele
- Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – 1 stycznia
- Uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia
- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) – czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (dokładnie 60 dni po Wielkanocy)
- Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia
- Uroczystość Wszystkich Świętych – 1 listopada
- Uroczystość Narodzenia Pańskiego – 25 grudnia.
Czy w Niedzielę Wielkanocną trzeba iść do Kościoła?
Niedziela Wielkanocna nie znajduje się na powyższym wykazie, ale pomimo tego jest świętem nakazanym – ponieważ wierni mają obowiązek uczestniczyć w mszach świętych we wszystkie niedziele w ciągu roku.
Jak czytamy w Prawie Kanonicznym: „nakazowi uczestnictwa we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego”.
To oznacza, że w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego wszyscy katolicy mają obowiązek uczestnictwa w mszy świętej. Nie musi to być jednak rezurekcja.
Czytaj też:
Przerwa świąteczna na Wielkanoc. Kiedy uczniowie mają wolne?Czytaj też:
Wielkanoc przed wiekami. Księża święcili nie koszyczki, a całe stoły potraw