Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek. Ostatni raz polityk oraz głowa Kościoła katolickiego spotkali się 14 czerwca 2024 we włoskiej Apulii. Odbyło się na uboczu szczytu G7. Wcześniejsze miały miejsce w Watykanie: w maju 2023 oraz lutym 2020, jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę.
Podziękowania dla papieża
W czerwcu Zełenski osobiście wyraził wdzięczność Franciszkowi za „modlitwy za Ukrainę, za Ukraińców, o pokój na Ukrainie, za ukraińskie dzieci”.
Prezydent Ukrainy nawiązał wówczas również do spotkania na swoim profilu na X (dawniej Twitter). Podziękował papieżowi za jego duchową bliskość do narodu ukraińskiego i pomoc humanitarną dla niego. „Poinformowałem papieża o konsekwencjach rosyjskiej agresji, terrorze i trudnej sytuacji energetycznej. Rozmawialiśmy o formule pokojowej, roli Stolicy Apostolskiej w osiągnięciu trwałego i sprawiedliwego pokoju oraz oczekiwaniach wobec Światowego Szczytu Pokojowego” – napisał Wołodymyr Zełeński.
Prezydent dodał także: „Podziękowałem Stolicy Apostolskiej za udział w Szczycie oraz podkreśliłem jej wysiłki nakierowane na osiągniecie pokoju, w szczególności powrót ukraińskich dzieci porwanych przez Rosję”.
Regularny kontakt
Od ataku Rosji na Ukrainę w lutym 2022 papież Franciszek co najmniej czterokrotnie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy. Niemal na każdej audiencji generalnej i przy każdym publicznym odmawianiu modlitwy „Anioł Pański” papież nawoływał ludzi dobrej woli do modlitwy za „oblężoną” Ukrainę.
Na początku 2023 roku boloński kardynał Matteo Zuppi został mianowany przez Franciszka wysłannikiem ds. pokoju w Ukrainie.
Jego rolą jest promowanie dialogu pomiędzy Rosją i Ukrainą oraz rozmawianie na temat wojny z przywódcami USA i Chin. Kardynał szczególny nacisk kładł na wymianę jeńców oraz poszukiwanie sposobu na ułatwienie powrotu dzieci deportowanych przymusowo z Ukrainy do Rosji.
Czytaj też:
Papież zwrócił się do Polaków. O to apelujeCzytaj też:
Von der Leyen wpłynęła na papieża. Franciszek sam to przyznał