W środę 27 listopada Trybunał Konstytucyjny orzekł, że znowelizowane rozporządzenie MEN z 26 lipca 2024 roku w sprawie organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach jest w całości niezgodne z art. 12 ust. 2 ustawy o systemie oświaty w związku z art 92 ust. 1, art. 25 ust. 3, art. 2 i art. 7 Konstytucji RP.
Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie ws. lekcji religii w szkołach
Rozporządzenie, które badał TK, wprowadza zmiany w nauczaniu religii w szkołach. Według nowych przepisów, jeśli uczestnictwo w lekcjach religii zadeklaruje mniej niż siedmiu chętnych przedszkola i szkoły organizują zajęcia w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych. W klasach I-III maksymalną liczbę uczniów mogących uczęszczać na lekcje religii w ramach jednej grupy ustalono na 25 osób, a w klasach starszych na 28 uczniów. Rozporządzenie przewiduje też, że od roku szkolnego 2024/2025 ocena z religii i etyki nie będzie wliczana do średniej ocen na świadectwie.
Jeszcze pod koniec sierpnia rozporządzenie zostało zawieszone przez Trybunał Konstytucyjny. Już wtedy sędziowie oceniali, że narusza ono konkordat oraz prawa obywateli. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekonywało jednak, że postanowienie Trybunału nie wywołuje skutków prawnych. Resort twierdzi, że rozporządzenie zostało wydane zgodnie z prawem i obowiązuje od 1 września 2024 roku.
Teraz w tej sprawie przed Trybunałem Konstytucyjnym zapadł wyrok. Jego uzasadnienie odczytała sędzia TK Krystyna Pawłowicz. – Skutkiem wyroku Trybunału w omawianej sprawie jest utrata mocy obowiązującej kwestionowanego rozporządzenia w całości – oznajmiła.
Trybunał Konstytucyjny ocenił, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie dochowało w tej sprawie „obowiązku działania w porozumieniu z Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi”. Zdaniem organu samo poinformowanie o projekcie rozporządzenia to za mało, by mówić o działaniu w porozumieniu.
Odnośnie tego rozstrzygnięcia wypowiedziała się także prezes TK Julia Przyłębska. – Wyrok jest ostateczny i obowiązujący od chwili ogłoszenia tu, na tej sali – podkreśliła. — Podlega niezwłocznemu ogłoszeniu w stosownym Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, ale jest to czynność techniczna – dodawała.
Rzecznik Episkopatu: Wyrok TK zgodny z opinią Kościoła
Do wyroku Trybunału Konstytucyjnego wypowiedział się polski Kościół w osobie rzecznika Konferencji Episkopatu Polski (KEP) księdza Leszka Gęsiaka. Duchowny w rozmowie z PAP podkreślił, że orzeczenie potwierdza wątpliwości prawne strony kościelnej.
– Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który został wydany na wniosek pierwszej prezes Sądu Najwyższego, a dotyczył zbadania zgodności z Konstytucją RP, konkordatem i ustawami rozporządzenia ministra edukacji z 26 lipca br. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach jest zgodny z opinią Kościoła katolickiego — ocenił rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak.
Czytaj też:
Nie żyje 104-letni ksiądz, który przeżył 9 papieży. Służył 70 latCzytaj też:
Papież Franciszek zwrócił się z apelem do Polaków. „Pomóżcie im przetrwać zimę”