Schulz stwierdził w rozmowie z dziennikarzami w Hamburgu, że Turcja obrała zły kierunek rozwoju demokracji politycznej. Przewodniczący PE jako przykład podał prześladowania dziennikarzy oraz reprezentantów opozycji. Podkreślił, że za prezydentury Recepa Tayyipa Erdogana konflikt z Kurdami zaczął się od nowa. Zdaniem polityka, Turcja w tym konflikcie nie zwycięży przy użyciu środków militarnych. Możliwe jest to jedynie na drodze pokojowej.
Schulz mówił też na temat kryzysu imigracyjnego. Zaznaczył, że niezbędna jest współpraca Unii Europejskiej z Turcją w tym zakresie.
Porozumienie
Zgodnie z porozumieniem zawartym między Unią Europejską i Turcją na szczycie w Brukseli 18 marca, wszyscy uchodźcy, którzy po 20 marca przybędą nielegalnie do Grecji, będą ponownie odsyłani do Turcji. Unia zobowiązała się z kolei do przyjęcia z tego kraju 72 tys. uchodźców syryjskich. Nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpoczną się przesiedlenia. Ponadto UE zobowiązała się przekazać szybciej obiecane 3 mld euro na pomoc dla syryjskich uchodźców przebywających w Turcji. Porozumienie zakładało także o przyspieszenie prac nad liberalizacją wizową. UE i Turcja w tym półroczu otworzyć mają również nowy rozdział negocjacji akcesyjnych.
Tureckie myśliwce zaatakowały pozycje Kurdów
Samoloty tureckich sił powietrznych przeprowadziły naloty na pozycje Partii Pracujących Kurdystanu – poinformowała w sobotę, 30 kwietnia agencja Reutera.
20 samolotów wojskowych wystartowało z bazy lotniczej w Diyarbakır, aby następnie zaatakować cele w prowincji Şırnak i w regionach Hakurk, Awasin i Kandil. Turcy zbombardowali ponadto pozycje Kurdów na północy Iraku.
Lotnictwo tureckie wielokrotnie atakowało pozycje Partii Pracujących Kurdystanu po tym, jak w lipcu 2015 roku na południowym wschodzie Turcja doszło do odnowienia konfliktu zbrojnego z kurdyjskimi powstańcami.
Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) wpisana jest na listę organizacji terrorystycznych przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską. Zbrojnym ramieniem Partii są Ludowe Siły Obrony (HPG). Jej celem jest ustanowienie opartego na ideologii socjalistycznej państwa na terenach zamieszkanych przez Kurdów (południowo-wschodnia Turcja, północno-wschodni Irak, północno-wschodnia Syria, północno-zachodni Iran).
Czytaj też:
Tureckie myśliwce zaatakowały pozycje Kurdów