Na środę 4 maja planowana jest publikacja raportu, który mógłby otworzyć drogę do zniesienia wiz dla obywateli Turcji już w czerwcu. Jednak jak poinformowało BBC, jeśli pozytywna rekomendacja zostanie wydana, to„ z zatkanym nosem i wstrzymanym oddechem”. Do wprowadzenia takiej reformy zobowiązali się unijni przywódcy podczas szczytu, który odbył się w marcu. W zamian Ankara pomaga Unii w zatrzymaniu fali migracyjnej i przyjmuje z powrotem tych, którzy nielegalnie przeprawili się przez Morze Egejskie do Europy. Władze Turcji wielokrotnie apelowały o realizację tego zobowiązania. W przeciwnym razie umowa z UE ma zostać zerwana.
Jak zmieni się sytuacja Cypru?
Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas poinformował, że zniesienie obowiązku wizowego ma objąć wszystkie 28 państw członkowskich. Aby było to możliwe, Turcja powinna spełnić 72 kryteria UE. W połowie kwietnia rzecznik Komisji Europejskiej poinformował o spełnieniu przez Ankarę mniej niż połowy wymogów. Najbardziej problematyczne dla Turcji są zastrzeżenia UE odnośnie wolności słowa i wymiaru sprawiedliwości.
Decyzja o zniesieniu wiz oznacza, że prawo do ruchu bezwizowego będą mieli także obywatele Cypru, z którym Turcja jest od wielu lat skłócona i nie chce oficjalnie uznać cypryjskiej części wyspy. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie jednak należała do poszczególnych państw członkowskich.
"Chcemy widzieć Turcję w UE"
– Chcemy widzieć Turcję w niedalekim czasie jako członka Unii Europejskiej – powiedział minister Witold Waszczykowski podczas swojej wizyty w Ankarze. W środę 20 kwietnia szef MSZ spotkał się m.in. z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem oraz ministrem spraw zagranicznych Mevlütem Çavuşoğlu.
Podczas rozmów ministra Witolda Waszczykowskiego z szefem MSZ Turcji Mevlütem Çavuşoğlu omówiono sytuację bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie oraz stosunki Turcji z Unią Europejską. – Chcemy by Unia pomagała Turcji w problemach, jakie tu wywołały konflikty w jej sąsiedztwie. Chcemy też rozwiązać problemy, które wywołują kryzysy migracyjne – mówił polski minister. Z kolei szef tureckiego MSZ zaznaczył, że Turcja gości łącznie 3 mln uchodźców z Syrii i Iraku. Podkreślił konieczność zapewnienia im właściwej opieki zdrowotnej i edukacji dla dzieci.