Siły międzynarodowe w trakcie operacji wymierzonej w oddziały Boko Haram ukrywające się w lesie Madawaya na terytorium Nigerii około 5 kilometrów od granicy z Kamerunem pojmano pięciu liderów Boko Haram, w tym Boukara Kaou, który był lokalnym watażką w granicznym mieście Kumshe oraz tzw. emira grupy.
W operacji brało udział około 1000 żołnierzy międzynarodowej koalicji. Zginęło 58 bojowników Boko Haram. Poza schwytaniem liderów terrorystów, zdołano uwolnić łącznie 60 kobiet i dzieci porwanych przez islamistów. Wśród uwolnionych było 28 dzieci, 15 Nigeryjek oraz 18 obywatelek Kamerunu. Operacja była prowadzona od 10 do 12 maja.
Boko Haram
Organizacja ekstremistyczna powstała w Nigerii w 2002 roku. Domaga się wprowadzenia szariatu we wszystkich 36 stanach tego kraju, zakazania zachodniej oświaty, która „niszczy wiarę w jednego Boga” i odrzucenia możliwości udziału w wyborach. Bojownicy tego ugrupowania porównują się do afgańskich talibów.
Początkowo centrala organizacji znajdowała się w Maiduguri (miasto w północno-wschodniej Nigerii, stolica stanu Borno – red.), lecz po śmierci jej przywódcy Ustaza Mohammeda Yusufa, kierownictwo przejęła Szura, rada złożona z 20 mężczyzn, mających kontakty w Czadzie i Kamerunie. Uznaje się, iż grupa związana jest z Frontem Obrony Muzułmanów w Czarnej Afryce, Ruchem na Rzecz Jedności i Dżihadu w Afryce Zachodniej, Al-Kaidą Islamskiego Maghrebu, ruchem Asz-Szabab w Somalii i obozami terrorystycznymi w Afganistanie. Przypuszcza się, że zbrojny trzon organizacji może liczyć 30 tys. zbrojnych.
Boko Haram wpisana jest na listę organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA.