Inicjatorem rezolucji była rządząca tym regionem prawicowa Liga Północna, a uchwalono ją zdecydowaną większością głosów. Poparły ją ugrupowania prawicy i centrum, w tym Forza Italia - partia byłego premiera Silvio Berlusconiego.
W dokumencie podkreślono, że Wenecja Euganejska odnotowuje poważne straty biznesowe i gospodarcze z powodu nałożonych przez Unię Europejską sankcji na Rosję. Zaznaczono, że zaleca się utworzenie komitetu ds. zniesienia owych sankcji i uznania prawa należącego do 2014 roku do Ukrainy Krymu, przyłączonego następnie do Rosji, do samostanowienia. Rada wysłała ponadto apel do rządu Matteo Renziego, aby ten także „potępił międzynarodową politykę UE ws. Krymu”, która jest „dyskryminująca i niesprawiedliwa”.
Zachodnie państwa nałożyły sankcje na Rosję po tym jak zaanektowała ona Krym oraz rozpoczęła wspieranie separatystów na Ukrainie. Obejmują m.in. zakaz eksportu wysokich technologii, a także środków produkcji związanej z uzbrojeniem. Ponadto utrudniono przepływy finansowe, a także nałożono na części polityków zakazy podróżowania. W odpowiedzi Moskwa nałożyła embargo na import części zachodniej żywności oraz wprowadziła tzw. „czarną listę”.